Zmiany w prawie zbiorników na paliwo i RSM
Zarząd KRIR wystosował pismo do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o zmianę zapisów w prawie budowlanym. Chodzi przede wszystkim o zniesienie wymaganego pozwolenia w odniesieniu do zbiorników na paliwo i nawóz płynny. Zmiany w prawie zbiorników na paliwo i RSM nastąpią, ale dopiero od września.
Spis treści
Ministerstwo Rozwoju odpowiada – zmiany nastąpią, ale nie od razu
Ministerstwo Rozwoju odpowiadając na zapytanie KRIR wskazuje, że 18 marca br. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 471), która jest efektem zmiany przepisów prawa budowlanego przygotowywanego przez Ministerstwo Rozwoju. Powyższy akt prawny wprowadzi uproszczenia rygorystycznych procedur, które dotyczą zarówno obiektów budowlanych, jak i zbiorników na paliwo i RSM.
Zmiany w prawie zbiorników na paliwo dotyczące rolników
Jak zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju, zmiany w prawie zbiorników na paliwo i RSM obejmą art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane. W wyniku tych zmian rozszerzeniu ulegnie lista obiektów budowlanych nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonywania samych zgłoszeń.
Na liście znajdą się naziemne zbiorniki będące obiektami budowlanymi, o pojemności do 5 m3, służące do przechowywania paliw płynnych klasy III (oleju napędowego). Zbiorniki będą mogły znajdować się w gospodarstwie, aby zapewnić potrzeby własne rolnika. Parametr dotyczący objętości nie większej niż 5 m3 wprowadzono ze względu na bezpieczeństwo pożarowe.
A co ze zbiornikami na nawóz płynny RSM?
Jak przekonuje Ministerstwo Rozwoju w trakcie prac legislacyjnych prowadzone były szerokie konsultacje publiczne. Rozmowy prowadzone były także z ministrem rolnictwa, jednak nikt nie zgłosił postulatu w odniesieniu do instalowania zbiorników na nawóz płynny. W związku z tym, nowelizacja ustawy nie przewiduje zmian w tym zakresie.
Zmiany w prawie zbiorników na paliwo i RSM, nie dotyczą bezpośrednio nawozów płynnych, ale resort rozwoju wskazuje, że nowe prawo dotyczy obiektów budowlanych. Z tego wynika, że procedury pozwoleń na budowę nie dotyczą instalacji gotowych zbiorników, ponieważ nie są one obiektami budowlanymi.
Powyższe zmiany obowiązują od 19 września 2020 roku.
Jest tylko jedno „ale”. Owszem taki zapis się znalazł w PB, ale dokument trzeba czytać w całości a nie wyrywkowo. Dalsze punkty PB mówią o tym, że pozwolenia wymagają przedsięwzięcia wymagające oceny oddziaływania na środowisko. A w Dz. U. 1839 zdefiniowane są jako nieoddziałujące, zbiorniki o pojemności jedynie do 3m3. I kto to pisał i czuwał nad poprawnością wszystkich definiujących problematykę aktów prawnych?