Zmniejszona skuteczność nawozu podczas suszy!
Im dłużej trwa okres bez deszczu, tym większe problemy powoduje w uprawach. Jednym z nich są kłopoty z nawożeniem. Bez odpowiedniej ilości wody zaaplikowane dawki środka nie będą w stanie dokładnie się rozpuścić. Zmniejszona skuteczność nawozu podczas suszy sprawia, że aplikowane substancje nie są dobrze wykorzystywane przez rośliny. Co jeszcze może nas niepokoić?
Spis treści
Skutki suszy
Specjaliści z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) stwierdzili występowanie suszy rolniczej w kolejnym już raportowanym okresie. Skutki suszy najbardziej widoczne są w zbożach jarych. Choć zboża ozime w tym roku również nie radzą sobie pod tym względem najlepiej. Krótka i bezśnieżna zima spowodowała, że woda nie skumulowała się w wystarczającym stopniu. Więcej szczegółów można zobaczyć komentarzu ekspertów IUNG-PIB.
– Brak opadów w wielu rejonach Polski powoduje unieruchomienie składników pokarmowych, jakie dostarczane są roślinom w nawozach mineralnych – wyjaśnia Monika Skowrońska, ekspert producenta nawozów. – Zmniejszona skuteczność nawozu podczas suszy objawia się tym, że nawozy nie rozpuszczają się i nie przemieszczają do strefy korzeniowej, z której mogłyby być pobrane przez roślinę.
Jeśli susza mocno doskwiera i nie pojawia się rosa, zastosowanie nawozu dolistnego może spowodować więcej szkód niż korzyści.
Zmniejszona skuteczność nawozu podczas suszy
Sytuacji nie ułatwia fakt, że podczas suszy składniki pokarmowe w glebie są wymywane w jej głębsze warstwy, przez co rośliny nie mają do nich dostępu. Przedłużający się okres bez deszczu jest zagrożeniem, że na polach i plantacjach coraz częściej będą pojawiały się widoczne objawy niedoborów pierwiastków, m.in. magnezu oraz manganu.
W sytuacji, gdy nawozy doglebowe nie sprawdzają się, wielu rolników rozważa dolistne dokarmianie roślin. Jednak to rozwiązanie również się nie sprawdzi. Każdy nawóz dolistny wymaga bowiem dawkowania przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Nawozy dolistne stosuje się bowiem wtedy, gdy występuje rosa. Zmniejszona skuteczność nawozu podczas suszy uniemożliwi zatem wsparcie roślin tą metodą.
Chcąc pomóc, nie zaszkodź
– Jeśli susza mocno doskwiera i nie pojawia się rosa, zastosowanie nawozu dolistnego może spowodować więcej szkód niż korzyści – przestrzega ekspert. – Aplikacja nawozu poparzy liście, może też skrócić fazę nalewania ziarna, co przełoży się na obniżenie plonów.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!