Znaczenie bakterii w rolnictwie i ich wpływ na gleby

Jak wielkie jest znaczenie bakterii w rolnictwie – o tym wie większość rolników. Jednak czy ta sama większość wie o tym, że nie każda bakteria jest sprzymierzeńcem upraw? W kolejnym artykule naszego cyklu opowiemy między innymi o tym, że preparaty bakteryjne są niezbędne i podpowiemy, które z nich są najlepsze.

Dlaczego nie trzeba obawiać się preparatów bakteryjnych

Wielu rolników nie chce stosować preparatów bakteryjnych bo – jak twierdzą – w glebie są i tak tony bakterii. To prawda, ale wcale nie muszą one tworzyć zbiorowości człowiekowi pożytecznej, a poza tym każda bakteria ma swoją specyfikę i określone zadanie do wykonania.

działanie biogen rewital pro

Działanie Bio-Gen Rewital Pro+

fot. PROCAM

Preparat Rewital Pro+ marki BIO-GEN to klasyczny przykład wpływu bakterii na poprawę struktury gleby. Stosowany na resztki pożniwne powoduje szybszy ich rozkład i uwalnianie substancji pokarmowych dla roślin. Bakterie w nim zawarte biorą czynny udział w budowaniu próchnicy, a więc podstawy dobrego plonowania.

Rozkład resztek pożniwnych to nie tylko łatwa dostępność składników pokarmowych. W przypadku kukurydzy, charakteryzującej się grubymi, masywnymi łodygami, problemem bywa niepełny ich rozkład do wiosny. Nierozłożone łodygi zaś stanowią idealne warunki siedliskowe omacnicy prosowianki. A więc jeśli przyspieszymy ich rozkład, to pośrednio przyczynimy się do zwalczania tego patogenu.

stosowanie preparatu przed i po

Porównanie przed i po zastosowaniu preparatów bakteryjnych

fot. PROCAM

Znaczenie bakterii w rolnictwie a dochodowość upraw

Najłatwiej mierzalnym efektem poprawy struktury jest mniejsze zużycie paliwa wskutek szybszej uprawy i dobrego kruszenia się gleby. Przy okazji obserwuje się mniejsze zużycie sprzętu pracującego w warunkach zbliżonych do optymalnych. Łatwo zauważalną zaś różnicą, szczególnie w 2017 roku, był brak zastoisk wodnych, ponieważ bakterie odblokowując życie biologiczne gleby przyczyniają się do walki z nimi.

14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw?

To wszystko sprawia, że znaczenie bakterii w rolnictwie jest ogromne i dlatego tak wielką wagę trzeba przykładać do wysokiej jakości preparatów, które stosujemy w gospodarstwach. Dzięki nim nie dość, że odnawiamy strukturę gleb, to dodatkowo zmniejszamy zużycie sprzętu i paliwa. A co za tym idzie – zwiększamy dochodowość.

Cała publikacja: 14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw? dostępna jest również do pobrania pod linkiem: https://www.procam.pl/landing/358-2/

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *