Żniwa 2016: ceny zboża niższe niż rok temu

Żniwa w pełni. Jednakże tegoroczna sytuacja na polach nie niesie pozytywnych prognoz cenowych na rynkach skupu. O to, z czego dokładnie wynikają obecne ceny, pytamy Martę Skrzypczyk, Koordynator Analityków Agrobiznesu Banku Zachodniego WBK.
Marta Skrzypczyk, Koordynator Analityków Agrobiznesu Banku Zachodniego WBK: Informacje publikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że pod koniec lipca w kraju utrzymywały się spadkowe tendencje cen zbóż. W skupie za pszenicę konsumpcyjną płacono przeciętnie 608 zł/t, tj. o prawie 4% mniej w relacji tygodniowej i 9% mniej w relacji rocznej. Ceny na północy kraju dochodziły do 630 zł/t (ceny netto), natomiast na południu – 583 zł/t – i tu też obniżki były najsilniejsze. Żyto konsumpcyjne skupowano średnio po 477 zł/t (spadek o 2% wobec wcześniejszego tygodnia), zaś jęczmień paszowy po 526 zł/t.
Informacje z wybranych punków skupu wskazują, że w pierwszym tygodniu sierpnia ceny zbóż ustabilizowały się na poziomie z końca lipca. Za pszenicę konsumpcyjną na południu Polski płacono przeciętnie 570–590 zł/t, zaś na północy kraju ok. 630 zł/t. Ceny pszenicy paszowej wahały się od 520 do 580 zł/t.
W ostatnich latach, wraz z rosnącymi możliwościami przechowywania zbóż przez rolników oraz coraz silniejszą globalizacją rynku rolnego, zmiany sezonowe są mniejsze.
Żyto konsumpcyjne na północy kraju skupowano po ok. 490 zł/t, zaś na południu – 430–450 zł/t. Ceny jęczmienia paszowego kształtowały się w granicach 450–480 zł/t.
Obniżki cen w okresie żniw mają charakter sezonowy, związany z większą dostępnością ziarna zaraz po zbiorach. Trzeba jednak zauważyć, że w ostatnich latach, wraz z rosnącymi możliwościami przechowywania zbóż przez rolników oraz coraz silniejszą globalizacją rynku rolnego, zmiany sezonowe są mniejsze.
W bieżącym sezonie presję na spadki cen wywierają przede wszystkim prognozy wysokich zbiorów w krajach Basenu Morza Czarnego, a co za tym idzie ich duży potencjał eksportowy. W Polsce szacunki wyższych niż w ubiegłym roku zbiorów żyta oraz jęczmienia również nie sprzyjają podwyżkom cen.
Ceny rzepaku na giełdzie MATIF wprawdzie ostatnio osłabły, niemniej w skupie w Polsce utrzymują się lekkie tendencje wzrostowe. Według danych ministerstwa rolnictwa w ostatnim tygodniu lipca br. średnia cena skupu rzepaku wyniosła 1597 zł/t, tj. o niespełna 1% więcej wobec wcześniejszego tygodnia. Dane w wybranych punktów skupu wskazują, że na początku sierpnia część z nich podniosła nieznacznie ceny – do 1600–1650 zł/t, część zaś pozostawiła na poziomie z końca ubiegłego miesiąca.
Biorąc pod uwagę przewidywany spadek produkcji rzepaku, tak w Unii Europejskiej, jak i samej Polsce, można spodziewać się dalszej presji na wzrost cen.

a co to za kombajn?