Żniwa 2019. Pamiętaj o… kombajnie
Żniwa 2019. Lada chwila nastąpi ten dla wielu oczekiwany czas. I o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy, pora na przegląd kombajnu. Przezimowane w garażach lub pod plandekami wymagają naszej uwagi i przeglądu. Starszymi zajmujemy się sami lub ASO. Nowe czekają na wizytę serwisantów gwarancyjnych. Wszystkie jednak wymagają od nas samych uwagi.
Podstawową czynnością po długiej przerwie w pracy kombajnu jest jego dokładne wyczyszczenie. W przypadkach, gdy zadbaliśmy o to jesienią, pracy mamy nieco mniej, jednak nie warto jej zaniedbywać. Radzimy również skorzystać z usług profesjonalnego serwisu danej marki, najlepiej autoryzowanej stacji obsługi.
Spis treści
Czystość nade wszystko
Kombajn zbożowy to skomplikowana maszyneria, której wszystkie elementy wymagają uwagi. Trzeba dokładnie przejrzeć wszystkie zakamarki, które mają styczność z ziarnem. To ulubione miejsce do żerowania małych gryzoni, których działalność może być niezwykle uciążliwa i szkodliwa.
Warto dokładnie przeczyścić i przedmuchać sprężonym powietrzem wszystkie elementy od przenośnika pochyłego, przez bęben, klepisko, wytrząsacze, podsiewacz i oba sita. Cała droga, jaką pokonuje ziarno, jest do przeglądu i czyszczenia.
Kto smaruje ten ma
Niezależnie od wieku kombajnu każda instrukcja obsługi dokładnie wskazuje miejsca smarowania i uzupełnienia smaru. Czynności te muszą być wykonane obowiązkowo. Miejsca smarowania dotyczą najczęściej łożysk i elementów trących, które zaniedbane mogą spowodować natychmiastowe przegrzanie i pożar.
Musimy pamiętać, że niezależnie od rodzaju zboża, w czasie koszenia wewnątrz kombajnu występuje ekstremalne zapylenie. Jego wielkość jest często krytyczna i wystarczy jedna iskra z trących elementów lub przegrzanego łożyska, żeby wywołać samozapłon i natychmiastowy pożar.
Nie żałujmy na olej
Inną kluczową rzeczą, którą musimy koniecznie wykonać przed sezonem, jest przegląd silnika. Obowiązkowa wymiana oleju z filtrem powinna dotyczyć każdej maszyny. Pamiętajmy, że nawet najlepszy olej szybko się starzeje, także gdy silnik nie pracuje, warto więc wymieniać olej przed żniwami.
Do codziennych czynności w okresie koszenia możemy zaliczyć również czyszczenie filtra powietrza. Jego stan ma bezpośredni wpływ na prawidłową pracę silnika, jego moc i osiągi. Nowoczesne kombajny mają zazwyczaj dwustopniowy filtr nierzadko poprzedzony wstępnym odrzutnikiem (monocyklonem).
Pamiętajmy też o kabinie. Jest naszym miejscem pracy i utrzymujmy w niej porządek. Czyste filtry kabinowe ułatwią nam długą i ciężką pracę. Przyda się przenośna lodówka na napoje i, na wszelki wypadek, sprawna gaśnica. I tak żniwa 2019 można uznać za rozpoczęte.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!