Żniwa 2021 w Polsce – obawy o plony i jakość ziarna

Żniwa 2021 w Polsce powoli nabierają tempa. Jednak w niektórych regionach kraju prace zakłóca niesprzyjająca pogoda. Rolnicy z jednej strony muszą zmierzyć się z intensywnymi opadami deszczu, a nawet gradem. Z drugiej natomiast na polach widać wyraźne skutki suszy. Gospodarze obawiają się więc zarówno o plon, jak i jakość ziarna podczas tegorocznych żniw.

Ze względu na niekorzystną pogodę tegoroczne żniwa wystartowały z opóźnieniem. Pojawiły się problemy związane zarówno z zalaniem pól, jak i z deficytem wody w glebie. Z tego względu dla jednych żniwa 2021 w Polsce okażą się korzystne, a dla innych niestety pozbawione wysokich plonów.

https://twitter.com/qbasiaq/status/1418998521622106112

 

Żniwa 2021 w Polsce – pogoda daje się we znaki

Żniwa 2021 w Polsce przebiegają w tym roku wolniej niż w ostatnich latach. Wpływ na to ma niesprzyjająca pogoda, która w niektórych rejonach sprzyja zbiorom, w innych jest niekorzystna.

Wspomniał o tym w rozmowie z portalem agroFakt.pl Tadeusz Szymańczak rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych: – Pogoda dla jednych jest dobra, a dla innych niekorzystna. Obfite deszcze nie sprzyjają zbiorowi i jakości zbóż.

Duża wilgotność powietrza w czasie dojrzewania ziarna to warunki które sprzyjają przede wszystkim rozwojowi chorób grzybowych takich jak np. czerń zbóż. W innych rejonach kraju jak np. w woj. zachodniopomorskim od dłuższego czasu występuje susza rolnicza, która wyrządziła już wyraźne straty w zbożach. O czym donoszą rolnicy na Twitterze:

 

Żniwa w Polsce 2021 – obawy o niską jakość ziarna

Susza to nie jedyny problem rolników. Oprócz tego na rolniczym forum agrofoto niektórzy użytkownicy informują o drobnym ziarnie zbóż. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku pszenżyta. Wspomniał o tym użytkownik Roska83: – Meloman wykoszony, ziarno drobne, zanosiło się na 8+ a wyszło ok 6t, Wlkp.

Podobnie jest w przypadku pszenicy. Wykoszona belissa na 4a z nakładami na 8 ton, dała 5 ważone… Drobne ziarno. Niestety szału nie będzie u nas z niczym – pisze Dawid727.

Drobne ziarno widać także w przypadku jęczmienia, o czym poinformował użytkownik kopin: – Zenek skoszony wydajność dosyć mizerna bo około 5,5-6 t/ha, ilościowo kłosy spore niestety ziarno bardzo drobne.

Żniwa 2021 w Polsce rozkręcają się. Plony poszczególnych zbóż zależą nie tylko od warunków pogodowych, ale także rodzaju gleby i szerokości geograficznej, co podkreślił Tadeusz Szymańczak z PZPRZ. Przypomniał przy tym, że tegoroczna wiosna była chłodna i mokra, w związku z tym nie sprzyjała uprawie roślin jarych. Przy tej pogodzie lepiej radziły sobie oziminy.

Ceny pszenicy 2021 na starcie żniw. Sprawdź szczegóły!

Żniwa 2021. Zbiór zbóż i przechowywanie ziarna

Tadeusz Szymańczak zaznaczył również, że żniwa w Polsce 2021 trwają obecnie krócej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Rolnicy posiadają obecnie kombajny o dużej wydajności, dzięki temu zbiór jest możliwy w jeszcze krótszym czasie.

Po zbiorze natomiast nie wszyscy rolnicy od razu decydują się na sprzedaż ziarna. Rolnicy zaczynają uczyć się gry rynkowej – podkreślił Tadeusz Szymańczak. Co oznacza, że gospodarze stawiają na przechowywanie ziarna. Coraz częściej wstrzymują się ze sprzedażą do momentu pojawienia się ceny która okaże się dla nich najbardziej korzystna.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny pszenicy 2021
danielhaker
Jak co roku przenosimy dyskusję do nowego wątku:   zobacz więcej »
matek89121
z takim loginem nikt Ci nie zaufa zobacz więcej »
yaroslaw
1 godzinę temu, 1kris1 napisał: Dzisiaj Sylwester. Jak szaleć to szaleć. Znalazłem na OLX ofertę sprzedaży pszenicy po 3500 zł/tona.😟 Co wy na to?? Ja  tam... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *