Żniwa – 2022. Aktualne ceny i plony
Tegoroczne żniwa weszły w decydującą fazę. W ostatnich dniach pod kosę trafiła pszenica oraz żyto. Tym samym możemy już weryfikować trafność prognoz dotyczących zarówno plonów jak i cen. Zatem sprawdźmy, jakie są pierwsze dane o wynikach plonowania i cenach skupu w żniwa – 2022.
Żniwa – 2022 ruszyły i pierwsze przyczepy ze zbożem wjechały już na wagi w punktach skupu. Tradycyjnie część rolników będzie przechowywać ziarno w nadziei na wzrost cen po zakończeniu zbiorów. Jednak nie wszyscy mają takie możliwości, a ograniczenia mogą wynikać zarówno z braku infrastruktury, jak i uwarunkowań rozliczeniowych. Czy w tym roku warto poczekać, czy może lepiej jechać do skupu prosto z pola? Ostatecznie wyjaśni się to dopiero po sezonie. Ale to jak kształtują się aktualne ceny i jak plonuje pszenica, możemy już sprawdzić już dziś.
Spis treści
Żniwa – 2022. Jak plonuje pszenica?
Oczywiście na takie pytanie nie ma jednej odpowiedzi, a plonowanie zależy od wielu czynników, jednak możemy już mówić o pewnych przedziałach. Ryszard Tatura z firmy AGROPOL skupującej zboża Opolszczyźnie tegoroczne wyniki ocenia ostrożnie.
– Pszenica w rejonie Głubczyc plonuje w przedziale od 8 do 9,5 t. Z kolei w okolicach Krapkowic standardem są wyniki w okolicach 5-6 ton.
Różnic upatruje zarówno w klasie gleby jak i większej sumie opadów w powiecie głubczyckim. Podkreśla też, że dotychczas zbiory zbóż 2022 dostarczają niemal wyłącznie ziarna o parametrach konsumpcyjnych.
– Jednak z pewnymi obawami patrzę na prognozy pogody, które przewidują opady deszczu w najbliższy weekend. Mam nadzieje, że nie spowodują one obniżenia jakości – dodaje Ryszard Tatura.
Zbiory pszenicy 2022
Jakie zbiory pszenicy w sezonie żniwnym 2022 osiągają rolnicy w innych rejonach Polski? To pytanie kierujemy do dra Piotra Hulanickiego, eksperta w zakresie kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej.
– Z informacji, jakie do mnie docierają od rolników zamawiających już materiał siewny, mogę śmiało wnioskować, że najlepsze rezultaty osiągnęli ci, którzy sięgnęli po kwalifikowany materiał siewny. Doskonałym przykładem może być pszenica RGT Treffer oraz SU Aventinus. Plonują one na poziomie 8 – 9 t i dają dobre jakościowo ziarno – powiedział ekspert.
W jego ocenie, w skali kraju, zbiory zbóż 2022 mają szansę zamknąć się wynikiem lepszym od ubiegłorocznego. Wyraźnie lepsza jest jakość pozyskanego ziarna, przede wszystkim gęstość w stanie zsypnym jest w tym roku bardzo dobra. Natomiast nasz rozmówca podkreśla, że w jego rejonie rolnicy jeszcze czekają na żniwa.
– W rejonie północno-wschodnim żniwa zbożowe jeszcze się nie rozpoczęły. Dopiero nieśmiało rozpoczyna się zbiór rzepaków ozimych. Co zrozumiałe zapewne plonowanie będzie bardzo zróżnicowane, co wynika zarówno z potencjału stanowiska, jak i przebiegu pogody w całym sezonie wegetacyjnym czy poziomu agrotechniki. Bardzo ważna na tej liście jest także jakość materiału siewnego.
Ile kosztowała pszenica podczas żniw 2022?
Średnie ceny pszenicy konsumpcyjnej publikowane przez MRiRW w okresie od 18 do 24.07.2022 wahały się od 1553 do 1643 zł/t. Realnie jednak dużo zależy od regionu i podaży. Przykładowo w punkcie skupu w Baborowie w województwie opolskim cena pszenicy konsumpcyjnej 29 lipca wynosiła 1430 zł/t. Za pszenicę paszową można uzyskać 1380 zł, ale jak mogą kształtować się ceny w kolejnych tygodniach i miesiącach gdy zakończą się zbiory zbóż 2022?
– Zazwyczaj ceny po żniwach, szczególnie w dłuższej perspektywie rosną – mówi dr Piotr Hulanicki – jednak w tym roku mamy do czynienia z bardzo silnym wpływem czynników dodatkowych.
dr Hulanicki wśród nich wskazuje wojnę w Ukrainie, która nazywana jest „Spichlerzem świata” i sankcje nakładane na Rosję, czyli do niedawna równie istotnego eksportera zboża.
– Jest bardzo trudno ocenić, w jakim kierunku pójdą modyfikacje cenników i jaka będzie skala zmian za kilka miesięcy.
Co dalej z cenami zbóż w żniwa 2022?
Zbiory zbóż 2022 przynoszą wahania cen, jednak Ryszard Tatura z Agropolu na najbliższe dni przewiduje tendencję wzrostową. Podobne zdanie ma Piotr Hulanicki z Golden Seeds.
– W mojej ocenie najbliższe dni i tygodnie mogą przynieść jednak wzrosty cen zbóż. Wynika to z faktu, że światowy bilans planowanych zbiorów i zapasów wskazuje na istotny spadek.
Niezależnie od tego, prognozując, jakie mogą być zbiory zbóż 2022, trzeba uwzględniać czynniki, na które nie mamy wpływu.
– Zauważalny jest niekorzystny wpływ warunków pogodowych. Anomalie pogodowe w naszym kraju mają duży wpływ na uzyskiwane plony. Warto, jeśli to możliwe, dokonać fragmentacji procesu sprzedaży. Sekwencyjna sprzedaż zapewni lepsze bezpieczeństwo finansowe gospodarstwa. – wyjaśnia ekspert z Golden Seeds podpowiadając strategię na zbiory zbóż 2022.
Podsumowując, sezon żniwny co roku obfituje w skoki cen i dostarcza dylematów sprzedać czy trzymać. Jednak ze względu na niespotykaną dotąd sytuację na rynkach światowych, prognozy cen na żniwa 2022 i kolejne miesiące obarczone są większym ryzykiem błędu niż w poprzednich latach.
Czytaj więcej:
Cena pszenicy
Źródło: Notowania MRiRW
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!