Żniwa gorczycy w marcu? Niecodzienny widok

Nietypowo, bo w marcu na jednym z mazowieckich pól dostrzegliśmy kombajn zbożowy młócący właśnie gorczycę. Nietypowo, bo zwykle żniwa gorczycy przypadają na przełom września i października. Wyjaśniamy tę zagadkę.

Gorczyca biała

żniwa gorczycy

Nietypowe żniwa w marcu

fot. Tomasz Kuźdub

Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej jako międzyplon ścierniskowy. To najbardziej znana roślina, która nie wymaga bardzo dużego zaangażowania w uprawę, ale należy przestrzegać się przed błędami w jej uprawie. Gorczyca pozostawia bardzo dobre stanowisko dla następnej rośliny. Ceny wahają się od 2 do 5 złotych za kilogram.

Uprawa gorczycy

Gospodarze podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie gorczycy po zbożach, po orkach zimowych. Na wiosnę wystarczy wówczas płytko spulchnić glebę. Głębokie zakorzenienie sprawia, że poprawia się stan fitosanitarny ziemi. Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej na lżejszych glebach.

Żniwa gorczycy w marcu?

Niecodzienny widok kombajnu młócącego gorczycę na przedwiośniu, zaprowadził nas do gospodarza. Dlaczego rozpoczął żniwa w marcu? Zagadkę wyjaśnia gospodarz, pan Adrian – Gorczyca posiana została w ubiegłym roku jako poplon, ale ostatecznie nie została przyorana. Łagodna zima spowodowała, że w marcu uprawa nadal nadawała się do zbioru. Warunki pogodowe sprzyjały i mogliśmy wjechać kombajnem w pole. Decyzją gospodarza część uprawy gorczycy zebrano, a część zgruberowano. Plon nie był zbyt duży, bo wyniósł ok. 400kg/ha. W normalnych warunkach udaje się zwykle zebrać od 0,7 do 2,5 tony z hektara.

Jak jednak mówi pan Adrian – Zrobiliśmy tak na próbę, aby zobaczyć co będzie. To, co zostało zebrane, posłuży na zasiew kolejnych poplonów. Nie było to zbyt opłacalne, gdyż paliwo do kombajnu kosztuje i to się nie zwróci. Ale szkoda było zostawić i po prostu dobre nasiona zmieszać z ziemią.

Teraz ściernisko zostanie przygotowane pod zasiew zbóż jarych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS
Z forum
Powiązany temat: Gorczyca
monstercase457
jaka aktualna  cena gorczycy w skupach ktoś coś wie? zobacz więcej »
Ziel
Posiales czy rozsiewaczem rozsiales?  zobacz więcej »
rafalpl
Witam mam pytanie chciałem posiać gorczyce na poplon. Susza okropna czekałem miesiąc na jakikolwiek deszcz zero deszczu więc tak czy siak musiałem wysiać. Posiałem ponad tydzień ... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *