Żniwa jęczmienia przed nami

Przed nami „małe żniwa”, czyli zbiór jęczmion ozimych, który rozpocznie się już na początku lipca. To preludium do pełnej akcji żniwnej, która ruszy zapewne około połowy wakacji. Jak zapowiadają się tegoroczne żniwa jęczmienia? 

żniwa jęczmienia

Żniwa jęczmienia tuż, tuż… 

Rolnicy siejący jęczmień ozimy tradycyjnie rozpoczną żniwa najszybciej. Jeśli sieją dodatkowo rzepak, a resztę areału obsiewają innymi zbożami to dużym atutem szybkiego rozpoczęcia prac żniwnych jest ich równomierne rozłożenie w czasie. Niemniej przygotowania do żniw muszą być rozpoczęte nieco szybciej i powinny być już dla plantatorów jęczmienia na ostatniej prostej. Wielu producentów zaniechało uprawy jęczmienia ozimego po niekorzystnych dla nich poprzednich latach, kiedy to bardzo wiele zasiewów wiosną nadawało się jedynie do przeorania. Ci, którzy pozostali wierni jęczmieniowi w wersji ozimej zmienili często technologię ochrony na nieco bardziej intensywną, a co za tym idzie bardziej kosztowną i pracochłonną, ale też skuteczniejszą. Jaki jest stan jęczmieni ozimych w Polsce i jakich plonów możemy się spodziewać?

Najważniejsze jednak, że uniknęliśmy sytuacji z lat poprzednich, kiedy to wiele upraw jęczmienia „wypadło” z powodu wczesnego porażenia

żniwa 2017

Powinno być dobrze

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku, jeśli oczywiście po drodze nie spotkają nas nieprzewidziane zjawiska pogodowe, jęczmień ozimy powinien sypać dobrze. Presja chorób była nieco niższa. Idealnie jednak również nie było. Z jednej strony patogeny chorobotwórcze miały gorsze warunki rozwojowe ze względu na niskie temperatury w kwietniu. Z drugiej natomiast częste opady deszczu i wysoka wilgotność powietrza były dla nich motorem napędowym. To powodowało, że choroby i tak atakowały rośliny.

Najważniejsze jednak, że uniknęliśmy sytuacji z lat poprzednich, kiedy to wiele upraw jęczmienia „wypadło” z powodu wczesnego porażenia, które pojawiało się początkiem wiosny lub nawet jesienią. Duża w tym zasługa tego, że rolnicy uprawiający jęczmień coraz częściej rozpoczynają ochronę tej rośliny już jesienią. Pamiętajmy, że wektorem chorób wirusowych w jęczmieniu jest mszyca. Dlatego też należy stale monitorować roślinę uprawną pod kątem jej obecności już od jesieni. Wcześniej wykonujemy także zabieg fungicydowy. Bardzo często wielu plantatorów wykonuje go już jesienią. Jak widać po plantacjach – efekty są naprawdę dobre.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Ciągniki rolniczeZobacz Wypełnij ankietę!
Z forum
Powiązany temat: Jęczmień ozimy i jary
skywalker89
 a ktoś coś o jarych odmianach na browar: cb comfort, chanson, rgt planet, sungeta laureate?  Z ulotek wahałbym się pomiędzy planet a laureate? zobacz więcej »
GABBER85
@gregory81 Dej se spokój  z Feedway , miałem to gó... bo niby paszowy i sypie... brakło mi i obok poszedł Soldo  x3 raz siany i bez porównania , tak jakby dostał Soldo 2x wie... zobacz więcej »
soltys48
Dnia 30.11.2023 o 12:52, MateuszImiołek napisał: Otrzymał ktoś z was odmowę przyznania pomocy do sprzedanego jęczmienia??  Niby istnieje możliwość odwołan... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *