Zużycie śruty wysokobiałkowej coraz większe
Z roku na rok wzrasta w Polsce zużycie wysokobiałkowych surowców paszowych. Dzieje się to przede wszystkim za sprawą rosnącej w naszym kraju produkcji drobiu oraz zwiększającej się intensyfikacji żywienia zwierząt. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozuje, że w bieżącym sezonie zużycie śruty wysokobiałkowej zwiększy się w naszym kraju o 5% w stosunku do sezonu poprzedniego i wyniesie ok. 3,8 mln ton.
Dobrej jakości wysokobiałkowa pasza ma dziś bardzo duże znaczenie w produkcji brojlerów.
Jak zaznacza IERiGŻ, za wzrost zużycia wysokobiałkowych surowców paszowych odpowiedzialna będzie przede wszystkim większa konsumpcja śrut. Wzrostowi zużycia śruty sojowej będzie bowiem sprzyjał spadek jej cen, wynikający z poprawy uwarunkowań. Wzrośnie też, i to znacznie, zużycie śruty rzepakowej ze względu przede wszystkim na duży wzrost produkcji krajowej przy jednoczesnym spadku cen tego surowca paszowego.
– Dobrej jakości wysokobiałkowa pasza ma dziś bardzo duże znaczenie w produkcji brojlerów. Dobrze karmione kurczaki szybko rosną, a my mamy pewność, że dostarczymy na rynek zdrowy, wysokiej jakości produkt – mówi Zygmunt Stromski, producent drobiu z pow. kartuskiego w woj. pomorskim. – Drobiarstwem zajmuję się już ponad 20 lat i widzę, jak się zmienia ten rynek zarówno pod względem technologii, jak i dostarczanej do kurników paszy – dodaje.
Według ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej udział śruty rzepakowej w strukturze zużycia śrut ogółem zwiększy się w sezonie 2015/2016 do 26% (w poprzednim sezonie – 22%).
Spadnie natomiast zużycie śruty słonecznikowej – z 16% w 2014 r. do 12% w roku bieżącym.
Więcej na temat rynku pasz można się dowiedzieć z opublikowanego niedawno przez IERiGŻ raportu „Rynek pasz”.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!