Omacnica prosowianka – realne zagrożenie w uprawie kukurydzy
Uprawa kukurydzy w Polsce z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród rolników. Wynika to z faktu, że uprawa tej rośliny nie jest wymagająca, a pozwala osiągnąć bardzo zadowalający wynik finansowy. Niemniej jednak wraz ze wzrostem popularności tej uprawy wzrasta zagrożenie ze strony szkodników. Jak więc przeprowadzić skuteczne zwalczanie agrofagów w kukurydzy?
Obecnie powierzchnię uprawy kukurydzy w Polsce szacuje się na ponad 1 mln ha – uprawa zarówno z przeznaczeniem na ziarno, jak i na kiszonkę. Rosnąca popularność tej uprawy skłania hodowców do wprowadzania na rynek rokrocznie nowych odmian. Ochrona herbicydowa nie jest problemowa, ponieważ na rynku jest bogata oferta środków chwastobójczych, zgoła inaczej wygląda sytuacja z insektycydami. Skuteczne zwalczanie agrofagów w kukurydzy zależy od kilku czynników.
Spis treści
Uprawa Kukurydzy w Polsce
Pomimo, że kukurydza pochodzi z Meksyku i jest rośliną światło- i ciepłolubną, to na przestrzeni ostatnich 25 lat uprawa kukurydzy w Polsce bardzo się spopularyzowała. Postęp hodowlany pozwolił na stworzenie odmian nadających się do uprawy w naszej strefie klimatycznej. Analizując dane z roczników statystycznych, można zauważyć, że przyrost powierzchni przeznaczanych pod zasiewy kukurydzy jest niemalże geometryczny. I tak powierzchnia uprawy kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno i paszę wynosiła w 1995 roku około 180 tys. ha, w roku 2003 – 595 tys. ha, w roku 2010 – 728 tys. ha, zaś w roku 2019 prawie 1,3 mln ha (dane z Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2005 oraz 2020). Wraz ze wzrostem powierzchni uprawy zaczęły pojawiać się problemy z chorobami, jak i szkodnikami. Wyzwaniem jest bezpieczne i skuteczne zwalczanie agrofagów w kukurydzy.
Co zagraża uprawom kukurydzy?
Agrofagi zagrażające uprawie kukurydzy to liczna grupa składająca się z chwastów, chorób grzybowych oraz szkodników. W przypadku ochrony przed chwastami, na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów bazujących na kilkunastu substancjach aktywnych. Natomiast jeżeli chodzi o ochronę przed insektami oferta jest bardzo uboga. Obecnie zarejestrowanych jest tylko kilka preparatów. Bazują one głównie na substancji aktywnej z grupy pyretroidów – lambda-cyhalotrynie. O ile zabiegi herbicydowe nie sprawiają problemów, ponieważ większość preparatów stosuje się doglebowo lub do 4 liścia kukurydzy, o tyle w przypadku insektycydów pojawia się problem. Jeden z najgroźniejszych owadów zagrażających uprawie kukurydzy to omacnica prosowianka. Zabieg insektycydem na tego szkodnika zaleca się wykonywać około połowy lipca lub w momencie wiechowania kukurydzy, czyli okresach intensywnego pojawiania się organizmów pożytecznych, zależnie od lotów tego motyla. Kukurydza wówczas jest już wysoka i nie każdym opryskiwaczem da się wjechać w kukurydzę.
Omacnica prosowianka – z czym mamy do czynienia?
Omacnica prosowianka jest motylem, natomiast szkody w uprawie kukurydzy powodują larwy tego motyla. Ogólnie mówiąc, są to żarłoczne gąsienice, które w zależności od stadium mają wielkość od 2 do 25 mm. W zależności od pogody gąsienice są jasnoróżowe lub beżowe z czarną głową. Można je zaobserwować już od końca czerwca na plantacjach kukurydzy. Żerują one na wszystkich częściach kukurydzy – wiechy, kolby czy łodygi. Owad, uszkadzając łodygę, powoduje zahamowanie wzrostu, a także wyłamywanie się roślin, bardzo często poniżej kolby. Wówczas taka kolba bardzo często nie zostaje zebrana podczas koszenia. W przypadku uszkodzeń kolby, gąsienice uszkadzają ziarna oraz przyczyniają się do porażenia grzybami z rodzaju Fusarium.
Zwalczanie agrofagów w kukurydzy. Chemiczne czy niechemicznie?
Jak już wcześniej wspomniano, obecnie najpowszechniej do zwalczania szkodników stosuje się środki zawierające lambda-cyhalotrynę. Jest to nieselektywna substancja z grupy pyretroidów. Zastosowanie takiego rozwiązania skutecznie niszczy też takie pożyteczne owady jak złotooki czy biedronki. A to one w późniejszym czasie skutecznie rozprawiają się z mszycami. Larwa biedronki potrafi zniszczyć do 600 szt. mszyc, a owad dorosły do 50 szt., natomiast larwa złotooka może zniszczyć do 50 szt. mszyc w ciągu doby. Zaś alternatywą dla chemicznej ochrony jest metoda biologiczna, polegająca na aplikacji kruszynka. Wpisuje się ona idealnie w założenia zielonego ładu.
Kruszynek (Trichogramma) – sprzymierzeniec rolnika
Kruszynek pozwala na zwalczanie zwalczanie agrofagów w kukurydzy. Zwalczanie omacnicy prosowianki i nie tylko, przebiega w przyjazny sposób dla środowiska. Jest to mała błonkówka, której larwy pasożytują na jajach wspomnianej już wcześniej omacnicy prosowianki, a także słonecznicy orężówki czy rolnic. Potomstwo jednej samicy może zniszczyć do 190 jaj. Zastosowanie pożytecznego owada ma wiele zalet. Po pierwsze ochrona jest długotrwała i często przewyższa ochronę chemiczną. Po drugie pozwala zachować szereg pożytecznych owadów takich jak biedronki czy złotooki. Dodatkowo nie obciąża środowiska naturalnego oraz umożliwia produkcję bez pozostałości chemicznych środków ochrony roślin. Ponadto dużym plusem jest fakt, że można go zastosować na obszarach chronionych.
Zwalczanie szkodników w kukurydzy samolotem albo na piechotę
W ofercie firmy BIOCONT Polska znajdują się dwa rozwiązania z użyciem kruszynka. Są to zawieszki zawierające kruszynka – TrichoCap, a także aplikacja agrolotnicza pasożytniczej błonkówki – TrichoLet. Pierwsze rozwiązanie polega na rozwieszeniu zawieszek z kruszynkiem w liczbie 25 szt. na 1 ha. Zadanie to zajmuje na 1 ha jednej osobie ok. 15 minut. Druga metoda to aplikacja kruszynka z samolotu albo wiatrakowca. Dzięki TrichoLet w ciągu 1 godziny można zabieg wykonać na ok. 80 ha. Efektywność zabiegów jest na poziomie 70–90%, zatem można ją porównać z zabiegami chemicznymi. Natomiast w celu wykonania zabiegu chemicznego wymaga drogiego sprzętu ze względu na fazę rozwojową kukurydzy, w której wykonuje się oprysk.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.