Zwalczanie alternariozy ziemniaka oraz zarazy w jednym zabiegu!

Alternarioza oraz zaraza to najgroźniejsze choroby, pojawiające się co roku w uprawie ziemniaka. Zwalczanie alternariozy ziemniaka oraz zarazy to podstawowe zabiegi fungicydowe w jego uprawie. Przeczytaj, jak skutecznie zwalczyć groźne choroby w jednym zabiegu!

Oprócz zarazy ziemniaka, która może powodować nawet 100% straty plonu, kolejną groźną chorobą jest alternarioza ziemniaka. Choroba ta często pojawia się w jego uprawie przed wystąpieniem zarazy, przez co może być z nią mylona. Nie należy jej jednak lekceważyć, gdyż  powodowane przez nią straty w plonie w polskich warunkach mogą sięgać nawet 45%. Skutecznie chroń lub zwalcz alternariozę oraz zarazę ziemniaka w jednym zabiegu!

Nie jeden sprawca alternariozy

brunatna plamistość liści ziemniaka

Drobne, liczne plamy to objawy wskazujące na porażenie liści ziemniaka grzybem Alternaria alternata będącego sprawcą brunatnej plamistości liści ziemniaka.

Pod nazwą alternarioza ziemniaka kryją się dwie choroby wywoływane przez grzyby z rodzaju Alternaria. Pierwszą z nich jest brutnatna plamistość liści ziemniaka, której sprawcą jest grzyb Alternaria alternata. Natomiast druga to sucha plamistość liści ziemniaka, powodowana przez Alternaria solaniBrunatna plamistość najczęściej pojawia się pomiędzy 50 a 70 dniem od sadzenia, a sucha plamistość zazwyczaj pod koniec lipca. Oznacza to, że obydwa patogeny wywołujące alternariozę nie pojawiają się w tym samym czasie.

Alternarioza atakuje liście, łodygi oraz bulwy!

Sucha plamistość liści

Objawy suchej plamistości liści ziemniaka, przypominające tarczę strzelniczą

Objawy brunatnej plamistości mogą pojawić się zarówno na liściach, jak i łodygach. Na liściach obserwuje się drobne i liczne brunatne plamy, średnicy 1-5 mm, z niekiedy widocznymi pierścieniami. Często plamy są nieregularnie rozmieszczone na całej powierzchni liści. Brunatna plamistość na łodygach także występuje w postaci drobnych, brunatnych plam. Sucha plamistość charakteryzuje się znacznie większymi 10-20 mm brunatno-czarnymi plamami. W miarę rozwoju choroby pojawiają się koncentryczne pierścienie, przypominające tarczę strzelniczą. Wokół plam pojawia się chloroza, która jest wynikiem działania kwasu alternariowego produkowanego przez grzyba. W obydwu przypadkach porażone liście początkowo żółkną, następnie zasychają i przedwcześnie zamierają.

Zaraza ziemniaka – rozpoznaj objawy!

Zaraza ziemniaka

Objawy zarazy ziemniaka na wierzchołkach liści

W przeciwieństwie do alternariozy zaraza ziemniaka wywoływana jest przez organizm grzybopodobny Phytophthora infestans, który poraża liście, łodygi oraz bulwy. Objawy zarazy na liściach to jasno lub ciemnozielone plamy z czasem brunatniejące, pojawiające się najszczęściej na brzegach liści. Wokół plam pojawia się jasnozielona obwódka, a na spodniej stronie biały nalot grzybni, gdy są ku temu sprzyjające warunki. Brunatne plamy mogą również się pojawić na wierzchołkach liści, ogonkach liściowych oraz łodygach. Przy silnym porażeniu łodygi mogą się łamać.

Zwalczanie alternariozy ziemniaka oraz zarazy jednym fungicydem!

Skutecznym i bardzo dobrym rozwiązaniem w zwalczaniu dwóch typów alternariozy oraz zarazy ziemniaka jest fungicyd Carial® Star od firmy Syngenta. Wykazuje on działanie: kontaktowe, wgłębne oraz sytemicznym, co oznacza, że zapobiega potencjalnym infekcją oraz zwalcza te, które już się pojawiły. W swoim składzie zawiera dwie unikalne substancje – mandipropamid i difenokonazol.

Carial Star skutecznie zwalcza alternariozę oraz zarazę ziemniaka

Cechy wyróżniające Carial® Star:

  • jednoczesne zwalczanie alternariozy i zarazy ziemniaka
  • wysoka skuteczność na dwie najważniejsze choroby ziemniaka
  • difenokonazol – zwalcza obydwa patotypy alternarii (A.alternata oraz A. solani)
  • najwyższa skuteczność w zwalczaniu chorób potwierdzona badaniami Grupy Euroblight
  • opady 15 min po zabiegu nie obniżają jego skuteczności
  • nie wymaga mieszania, niska dawka 0,6 l/ha oraz krótki okres karencji (3 dni)
zwalczanie alternariozy ziemniaka

Zwalczanie alternariozy ziemniaka oraz zarazy ziemniaka – fazy rozwojowe

Dzięki zastosowaniu Carial® Star nie trzeba zastanawiać się, jaka choroba zaatakowała rośliny, gdyż zwalcza on trzy choroby jednocześnie. Produkt ten można zastosować 3 razy w sezonie wegetacyjnym, od początku fazy zawiązywania bulw do początku żółknięcia liści (BBCH 40-91).

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *