Kompleksowe zwalczanie chorób w rzepaku
Uprawa rzepaku nie wybacza błędów. Decydujemy się bowiem na gatunek wymagający staranności w prowadzeniu zabiegów. Wiosną musimy skupić się przede wszystkim na utrzymaniu rzepaku w dobrej kondycji, co będzie możliwe m.in. dzięki właściwej ochronie fungicydowej i zabiegowi skracania. Z uwagi na oszczędność czasu, ale i pieniędzy – ze względu na aktualne ceny paliwa – warto połączyć te zabiegi i zadbać o skuteczne zwalczanie chorób w rzepaku.
Rzepak to wymagająca roślina uprawna. Aby zadbać o nią kompleksowo, warto postawić na połączenie dwóch preparatów: regulatora wzrostu oraz fungicydu. Dzięki temu skutecznie ochronimy rzepak przed chorobami grzybowymi tj. sucha zgnilizna kapustnych, cylindrosporioza roślin krzyżowych, czy czerń krzyżowych oraz zadbamy o prawidłowy rozwój rośliny uprawnej.
Spis treści
Wśród zagrożeń…
Sucha zgnilizna kapustnych wywoływana jest przez 2 gatunki grzybów: Leptosphaeria maculans i L. biglobosa. W wyniku rozwoju suchej zgnilizny na liściach, łodydze i rozgałęzieniach bocznych pojawiają się brązowe lub szare plamy z widocznymi na ich powierzchni piknidiami, które kojarzone są z obecnością patogenu L. biglobosa. Z kolei brunatne plamy L. maculans można zauważyć u podstawy pędu głównego.
Inną chorobą, która najczęściej dotyka właśnie rzepak, jest cylindrosporioza roślin krzyżowych. Do infekcji dochodzi już jesienią, jednak objawy pojawiają się dopiero wiosną. Na liściach występują wówczas plamy utworzone z koncentrycznych białych skupisk acerwulusów. Z czasem kutykula pęka, a liście stają się zdeformowanie i zamierają. Objawy cylindrosporiozy mogą wystąpić również na łodydze.
Z kolei już od najmłodszych faz rozwojowych szkodliwość wykazuje czerń krzyżowych, która doprowadza do obumierania rzepaku. Grzyby z rodzaju Alternaria, obecne w fyllosferze rzepaku, tworzą koncentrycznie strefowane plamy ulegające nekrozie. Choroba przyczynia się do zamierania młodych łuszczyn oraz przedwczesnego pękania starszych, a w efekcie prowadzi do straty plonu związanej z osypywaniem się nasion.
Kompleksowe zwalczanie chorób w rzepaku
Fungicydem nakierowanym na ograniczenie szkodliwości ze strony suchej zgnilizny kapustnych jest X-Met 100 SL. To środek oparty na metkonazolu z grupy triazoli, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego oraz wyniszczającego. Fungicyd może być użyty 2 razy w ciągu sezonu: jesienią i wiosną. Wiosenny zabieg należy przeprowadzać od momentu pierwszego międzywęźla do fazy zielonego pąka (BBCH 31–51). X-Met 100 SL z powodzeniem można stosować również w uprawie pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego, żyta, rzepaku jarego oraz w uprawach małoobszarowych.
W celu wzmocnienia działania X-Met 100 SL rekomenduje się tworzenie mieszanin zbiornikowych z preparatem Porter 250 EC:
- jesień: 0,3 l/ha X-Met 100 SL + 0,3 l/ha Porter 250 EC;
- wiosna: 0,3 l/ha X-Met 100 SL + 0,4 l/ha Porter 250 EC.
Interweniuje i zabezpiecza
Wspomniany Porter 250 EC to silny fungicyd o działaniu układowym, który można stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie. Obecny w nim difekonazol (z grupy triazoli) skutecznie hamuje podstawowe procesy biochemiczne grzybów, w konsekwencji prowadząc do ich całkowitego obumierania. W uprawie rzepaku ozimego likwiduje ogniska czerni krzyżowych oraz suchej zgnilizny kapustnych. Fungicyd Porter 250 EC może być aplikowany solo lub łącznie z innymi fungicydami, np. Ambrossio 500 SC. Istnieje kilka rozwiązań z wykorzystaniem preparatu Porter 250 EC:
- jesień: 0,5 l/ha Porter 250 EC, wiosna: 0,5 l/ha Porter 250 EC;
- jesień: 0,2 l/ha Porter 250 EC + 0,3 l/ha Ambrossio 500 SC, wiosna: 0,5 l/ha Porter 250 EC + 0,5 l/ha Ambrossio 500 SC;
- jesień: 0,5 l/ha Porter 250 EC + 0,25 l/ha Ambrossio 500 SC, wiosna: 0,6 l/ha Porter 250 EC;
- wiosna: 0,5 l/ha Porter 250 EC + 0,25 l/ha Ambrossio 500 SC.
Fungicyd Ambrossio 500 SC jest oparty na dobrze znanym tebukonazolu. W rzepaku ozimym skutecznie zwalcza suchą zgniliznę roślin kapustnych, czerń krzyżowych i cylindrosporiozę. Stosowanie połączenia Porter 250 EC i Ambrossio 500 SC zapobiega nadmiernemu wyrastaniu roślin i poprawia pokrój rzepaku.
Fungicyd + regulator pokroju – pełna ochrona rzepaku
Pierwszym zarejestrowanym na rynku regulatorem wzrostu zawdzięczającym swoją skuteczność obecności w składzie chlorku mepikwatu jest Mepik 300 SL. Substancja czynna działa systemicznie, blokując produkcję giberelin, a nie tylko spowalniając ich działanie. Mepik 300 SL można stosować już w 5°C, podczas gdy inne regulatory do prawidłowego działania potrzebują wyższych temperatur. Co ważne, chlorek mepikwatu częściowo pobierany jest przez korzenie. W wyniku stosowania regulatora Mepik 300 SL można dzięki temu odnotować lepsze pobieranie wody i składników mineralnych, a system korzeniowy zyskuje zdolność regeneracji, np. po żerowaniu śmietki czy rozwoju kiły kapustnych. Preparat może być aplikowany solo lub w mieszaninie z fungicydami Porter 250 EC i Ambrossio 500 SC.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.