PATRON SERWISU: Blattin

Zwalczanie chwastów w kukurydzy kiszonkowej

Zachwaszczenie kukurydzy na kiszonkę prowadzi do znaczącego obniżenia potencjału plonowania i spadku zielonej masy. Chwasty konkurują bowiem z rośliną uprawną o światło, wodę, sole mineralne i przestrzeń do życia. Mniejsza biomasa wiąże się też ze spadkiem jej jakości. A to w konsekwencji oznacza mniej paszy dla krów i opasów, która jednocześnie nie jest pełnowartościowa. Dlatego odchwaszczanie kukurydzy kiszonkowej jest niezwykle istotnym elementem produkcji.

 

W pierwszych fazach rozwojowych kukurydzy największe zagrożenie stanowią chwasty. Jakie zatem są najgroźniejsze chwasty w kukurydzy na kiszonkę? Uprawa kukurydzy na kiszonkę najczęściej opanowywana jest przez kilka lub kilkanaście gatunków dwuliściennych. Są to głównie bodziszek drobny, komosa biała, maruna bezwonna, rdesty, szarłat szorstki. Chwasty dwuliścienne w kukurydzy rosną w zbiorowiskach wraz z chwastnicą jednostronną – ciepłolubnym gatunkiem jednoliściennym, o dużej ekspansywności.

Reklama

Uprawa kukurydzy na kiszonkę – herbicyd nalistny czy doglebowy?

Rozwiązania doglebowe uzależnione są w dużej mierze od wilgotności podłoża. Niestety susze wiosenne mogą nie pozostać bez wpływu na skuteczność takich zabiegów. Także niedokładnie uprawiona, zbrylona gleba może być uznana za przeciwskazanie do wykonania zabiegu przedwschodowego. Tym niemniej, jeżeli warunki są optymalne, zabieg doglebowy jest rozwiązaniem o bardzo wysokiej efektywności.

Zabiegi powschodowe mają wielu zwolenników, którzy wskazują na takie ich zalety jak większa niezależność od warunków pogodowych czy szersze okno aplikacji. Odchwaszczanie kukurydzy herbicydem dolistnym umożliwia dobór środka odpowiednio do gatunków wschodzących chwastów i stopnia zachwaszczenia. Daje to wysoką skuteczność, a to z kolei zwiększa rentowność produkcji.

Kiedy zwalczać chwasty w kukurydzy kiszonkowej – powschodowo czy przedwschodowo?

Na przedwschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy kiszonkowej mamy mało czasu. Co szczególnie na większych plantacjach może być nie lada wyzwaniem. Dlatego rozwiązania powschodowe zastosowane we wczesnych fazach rozwoju kukurydzy są bardzo dobrą alternatywą. Odchwaszczanie kukurydzy na kiszonkę najlepiej wykonać w terminie, kiedy na polu skiełkują najpóźniej pojawiające się gatunki ciepłolubne, np. chwastnica jednostronna. Najczęściej jest to faza od 3 do 6 liści właściwych. Jest to więc odpowiedni moment na oprysk na chwasty w kukurydzy.

Dobór oprysku na chwasty w kukurydzy na kiszonkę

Odchwaszczanie kukurydzy na kiszonkę w terminie powschodowym przy użyciu herbicydu dolistnego jest skuteczną metodą ochrony plonu. Chwasty są skuteczniej zwalczane – ich fazy rozwojowe są podobne, a siewki i młode rośliny bardzo delikatne i podatne na działanie substancji czynnych. Z kolei kukurydza jest już mniej wrażliwa na środki chwastobójcze. Duże znaczenie ma jednak jaki herbicyd dolistny wybierzemy.

Odchwaszczanie kukurydzy kiszonkowej – jaki herbicyd na kukurydzę wybrać?

Środek na chwasty w kukurydzy kiszonkowej nie może wykazywać fitotoksycznego działania na roślinę uprawną.  Nie może też hamować jej prawidłowego wzrostu, a tym samym budowania wysokiego plonu suchej masy. Herbicyd dolistny spełniający te kryteria to Click Premium, który na chwasty działa kompleksowo. Bazuje na dwóch substancjach czynnych – mezotrion (70 g/l) i terbutylazyna (330 g/l) – o różnych mechanizmach działania, pobieranych przez liścienie, liście i dodatkowo korzenie siewek i młodych roślin.

W zależności od fazy rozwojowej chwastów na polu Click Premium stosować można w szerokim oknie aplikacji od fazy 2 do fazy 8 liści właściwych (BBCH 12–18), w dawce od 1 l/ha do 1,5 l/ha w zależności od stopnia rozwoju występujących chwastów. Odchwaszczanie kukurydzy wydłużone jest w czasie, bowiem wschody chwastów zahamowane są na kilka tygodni od aplikacji Click Premium bez negatywnego wpływu na uprawę.


Przeczytaj też: Jak dobrze zakisić kukurydzę?


Warto zapoznać się również z artykułem – Na co zwrócić uwagę w odchwaszczaniu kukurydzy na kiszonkę?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *