Zwalczanie chwastów w kukurydzy
Kukurydza z uwagi na specyfikę uprawy jest najbardziej narażona na negatywny wpływ chwastów na początku swojej wegetacji. Należy pamiętać, że chwasty rozpoczynają rozwój szybciej niż kukurydza. Z kolei intensywny wzrost roślin kukurydzy od fazy 8 liści właściwych sprawia, że konkurencja chwastów spada, a uprawa od tego momentu sama jest w stanie zwalczyć chwasty. Jednym z wariantów ograniczania zachwaszczenia w kukurydzy są zabiegi powschodowe.
Korzyścią wynikającą z zabiegu powschodowego jest działanie na konkretne zachwaszczenie. Przeprowadzone lustracje pozwolą na wybór najlepszego rozwiązania, skierowanego na dane gatunki chwastów. Eliminację chwastów powinno się przeprowadzić jak najwcześniej. Optymalnym terminem wykonania zabiegu powschodowego jest okres do fazy 4 liści właściwych kukurydzy, ponieważ od tego momentu kukurydza źle reaguje na konkurencje chwastów i ponosi straty (np. spadek 1 t/ha ziarna). Wykonanie zabiegu w tym terminie to również dobry sposób na ograniczenie zachwaszczenia wtórnego.
Spis treści
Zagrożenie dla kukurydzy
Reakcja kukurydzy, która powstała w wyniku konkurencji chwastów objawia się wydłużeniem wzrostu i prostopadłym ustawieniem liści. Takie działanie niestety przekłada się na pogorszenie wzrostu systemu korzeniowego. Dlatego tak istotne jest skuteczne zwalczanie chwastów w kukurydzy. Największym dla niej zagrożeniem jest m.in. komosa biała, szarłat szorstki, rdesty, chwastnica jednostronna, perz właściwy, chwasty rumianowate, ostrożeń polny, a także psianka czarna.
Co sprawdzi się w ochronie herbicydowej kukurydzy?
W walce z chwastami w kukurydzy znakomicie sprawdzi się kompozycja 3 substancji aktywnych (florasulam, nikosulfuron, tifensulfuron metylowy) w formulacji zawiesiny olejowej, czyli herbicyd Tudor 114 OD. Preparat Tudor 114 OD jest herbicydem przeznaczonym do stosowania nalistnie. Pobierany głównie przez liście, ale i również przez korzenie chwastów. Substancje czynne szybko przemieszczają się po roślinie i prowadzą do blokowania biosyntezy aminokwasów rozgałęzionych oraz zaburzeń biosyntezy białek. Pierwsze objawy działania herbicydu Tudor 114 OD można zaobserwować po 4–5 dniach od zabiegu. Natomiast całkowite zamieranie chwastów następuje w przeciągu 6–8 tygodni.
Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy
Zabieg herbicydowy oparty o Tudor 114 OD wykonuje się w fazie 2–8 liści właściwych kukurydzy. Jednak w przypadku intensywnie rosnących chwastów dwuliściennych zaleca się, aby był on wykonany w fazie 2–4 liści. Z kolei przeciwko chwastom jednoliściennym, kiedy osiągną fazę 3–5 liści. Zalecana dawka herbicydu wynosi 0,5 l/ha.
Stosowanie herbicydu Tudor 114 OD umożliwia zwalczenie takich chwastów jak: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, perz właściwy, przytulia czepna, psianka czarna, rdest plamisty i szczawiolistny, rdestówka powojowata, rumian polny, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity oraz żółtlica drobnokwiatowa.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!