Zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej wiosną. Raport z pola!

Zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej nie zawsze jest możliwe do wykonania jesienią ze względu na pogodę. Inna część rolników w obawie przed wymarznięciami przenosi ten zabieg dopiero na wiosnę. Zatem kiedy i czym wiosną zlikwidować chwasty w zbożu ozimym?

Znajdujemy się na plantacji pszenicy ozimej w miejscowości Strzeganowice na Dolnym Śląsku. Ze względu na niesprzyjające warunki jesienią nie został tutaj wykonany zabieg herbicydowy. Sprawdzimy więc, z jakimi chwastami przychodzi się zmierzyć po zimie 2022/2023. Czy już czas na zwalczanie chwastów w pszenicy? Jeśli tak, poszukajmy najlepszego rozwiązania.

Reklama

Stan zachwaszczenia pszenicy ozimej. Raport z pola!

Na polu pszenicy ozimej w Strzeganowicach na Dolnym Śląsku chwasty stanowią obecnie naprawdę duże zagrożenie dla rośliny uprawnej. Przede wszystkim z tego względu, że mają dużo niższe wymagania termiczne niż pszenica. Dlatego ich rozwój rozpoczął się znacznie szybciej na przedwiośniu. Tym samym jako pierwsze pobierają z gleby składniki pokarmowe oraz wodę.

Trzeba się z tym liczyć, że bez naszej interwencji intensywny wzrost chwastów spowoduje, że rośliny uprawne będą musiały konkurować z nimi już nie tylko o wodę, ale także o światło. W konsekwencji nieodchwaszczenie plantacji będzie skutkowało znacznymi spadkami plonu, a tym samym dochodu.

Jakie chwasty zagrażają obecnie uprawie pszenicy?

Po wizji lokalnej informujemy, że zwalczanie chwastów w pszenicy trzeba rozpocząć natychmiast! I to nie tylko na polu, na którym się znajdujemy, ale podobne sygnały docierają także z innych rejonów.

Dzisiaj na polu bez większego problemu znajdujemy miotłę zbożową, której znaczne zachwaszczenie może spowodować spadek plonu nawet o 40%. Na plantacji dostrzegamy również takie chwasty jak:

Zwalczanie chwastów w pszenicy - chaber bławatek

Zwalczanie chwastów w pszenicy wiosną prowadzimy po dokładnej lustracji pola, dobierając herbicyd do populacji gatunków zbędnych.

fot. Katarzyna Kupczak

  • mak polny,
  • chaber bławatek,
  • samosiewy rzepaku,
  • chwasty rumianowate,
  • przytulię czepną.

Przytulia jest bardzo dużym zagrożeniem dla uprawy, ponieważ oprócz spadku plonu będzie powodowała pogorszenie jego jakości. Zboże zanieczyszczone nasionami przytulii czepnej nie może być przeznaczone na cele spożywcze, ani paszowe. Mianowicie ze względu na obecność kumaryny.

Czas zacząć zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej!

Tegoroczne zwalczanie chwastów w pszenicy trzeba rozpocząć możliwie jak najszybciej. Niestety nie zawsze warunki pogodowe pozwalają na zastosowanie wszystkich środków. Duże wahania temperatury mogą negatywnie wpłynąć na działanie herbicydów.
Rozwiązanie znajdziemy w ofercie firmy Chemirol.

Zalecane herbicydy na chwasty dwu- i jednoliścienne

Herbicydy Fundamentum 700 WG oraz Nomad 75 WG są przeznaczone do kompleksowego zwalczania chwastów i można je stosować już od 5°C.

  • Fundamentum 700 WG to aż trzy substancje czynne zwalczające chwasty dwuliścienne: tribenuron metylowy, metsulfuron metylowy oraz florasulam.
  • Natomiast zwalczanie chwastów jednoliściennych w tym miotły zbożowej w pszenicy radzimy wykonać środkiem Nomad 75 WG zawierający piroksysulam.

Zalecane dawki na hektar

  • 30 g Fundamentum 700 WG
  • oraz 120 g Nomad 75 WG.

Optymalny termin odchwaszczania pszenicy

  • Zabieg należy wykonać od początku fazy krzewienia do fazy pierwszego kolanka zbóż.

W tym odcinku Raportu z pola to już wszystko. Zapraszam na kolejny już niebawem. Do zobaczenia!

Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak zwalczyć chwasty w zbożach!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *