Zwalczanie chwastów w ziemniaku z gwarancją skuteczności
Zwalczanie chwastów w ziemniaku należy rozpocząć jak najwcześniej. W przeciwnym razie straty plonu i pogorszenie jego jakości będą ogromne. Zatem czym i kiedy prowadzić walkę ze zbędną roślinnością na plantacjach ziemniaków?
W początkowych fazach wzrostu ziemniaka plantacje szczególnie narażone są na zachwaszczenie. Sprzyjają mu bowiem wolniejszy niż chwastów rozwój rośliny uprawnej i szeroka rozstawa rzędów. Od posadzenia bulw do zwarcia rzędów roślin upływa nawet 60 dni. Brak ochrony herbicydowej pól w tym czasie jest przyczyną znacznych strat. Mianowicie sięgać one mogą nawet 75% plonu. Dlatego zwalczanie chwastów w ziemniaku należy rozpocząć jak najwcześniej, wykorzystując dostępne metody, głównie mechaniczne i chemiczne.
Spis treści
Uciążliwe gatunki chwastów
Na plantacji ziemniaka chwasty są szkodliwe przez cały sezon wegetacyjny, czyli od posadzenia bulw aż do zbiorów. Konsekwencjami zachwaszczenia pierwotnego są m.in. gorsza jakość i mniejszy wolumen plonu, zaś wtórnego — intensywny rozwój chorób, uszkodzenia bulw podczas zbiorów. Spektrum gatunków chwastów w uprawie ziemniaka zależy od stanowiska, rodzaju gleby i innych warunków siedliskowych oraz atmosferycznych. Do dominujących w ziemniaku chwastów należą gatunki:
- jednoliścienne wieloletnie — perz właściwy;
- jednoliścienne roczne — chwastnica jednostronna, wiechlina roczna, włośnice, samosiewy zbóż;
- dwuliścienne wieloletnie — gwiazdnica pospolita, komosa biała, żółtlica drobnokwiatowa, chwasty rumianowate, fiołek polny, przetaczniki, przytulia czepna, jasnoty, psianka czarna, tasznik pospolity, tobołki polne, rdesty;
- dwuliścienne roczne — samosiewy rzepaku, szarłat szorstki.
Zwalczanie chwastów w ziemniaku — doglebowe czy nalistne?
Stosowanie herbicydów doglebowo ma szereg zalet. Między innymi pozwala prawie w 100% pozbyć się niechcianej roślinności. Te zabiegi nie stanowią zagrożenia (fitotoksyczność) dla roślin ziemniaka. Jednak podejmując decyzję o terminie wykonania aplikacji, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki atmosferyczne i siedliskowe.
Jednak aplikacja doglebowa jest skuteczna tylko wtedy, gdy podłoże jest wilgotne. Okresowo występujące susze wiosenne są przeciwwskazaniem do wykonywania przedwschodowych zabiegów herbicydowych. W takich warunkach substancja czynna zostaje zaabsorbowana i unieruchomiona w kompleksie sorpcyjnym. Jej działanie będzie wiec znikome lub całkowicie zahamowane. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są wczesne zabiegi po wschodach roślin.
Jaki herbicyd wybrać? — oto jest pytanie
Odpowiedź na postawione pytanie jest wyjątkowo łatwa: SKUTECZNY.
Trzeba przy tym zwrócić uwagę na spektrum zwalczanych chwastów przez herbicyd. Dodatkowo warto się zorientować, czy jest on bezpieczny dla rośliny uprawnej. Jakie powinny panować warunki pogodowe przed zabiegiem i po jego wykonaniu.
Producenci ziemniaka coraz powszechniej wybierają herbicydy, które cechuje elastyczny termin stosowania zarówno przed wschodami, jak i krótko po wschodach roślin.
Najszersze spektrum zwalczanych chwastów!
Arcade 800 EC jest herbicydem do stosowania przed wschodami i po wschodach ziemniaka, do fazy, w której roślina osiągnie 5 cm wysokości. Środek stosowany w dawce 4–5 l/ha, ma wyjątkowo szerokie spektrum zwalczanych chwastów (jedno- i dwuliściennych). Bazuje bowiem na dwóch substancjach czynnych — prosulfokarbie i metrybuzynie. Herbicyd kompleksowo „uderza” w chwasty.
Metrybuzyna działająca systemicznie (układowo), pobierana jest przez korzenie i liście chwastów. Natomiast prosulfokarb, również działający układowo, pobierany jest przez liścienie i liście. Jeden zabieg, pozwala zachować pole wolne od chwastów aż do zbiorów. W wypadku Arcade 800 EC trzeba mieć na uwadze, że u odmian ziemniaka wrażliwych na metrybuzynę mogą wystąpić przemijające objawy fitotoksyczności, w postaci przebarwień. W takiej sytuacji skorzystać można z innych rozwiązań herbicydowych.
Rozpoznawalność i renoma
W zwalczaniu chwastów na plantacjach odmian ziemniaka o wysokiej wrażliwości na metrybuzynę doskonale sprawdza się Boxer 800 EC, bazujący na prosulfokarbie. Herbicyd cieszy się uznaniem rolników i ogrodników. Jest bowiem zarejestrowany w uprawie wielu gatunków. Stosowany w dawce 3–5 l/ha, po posadzeniu bulw do fazy 3 liści na pędzie głównym (BBCH 00–13) efektywnie niszczy większość chwastów dwuliściennych i niektóre jednoliścienne, jak wiechlina roczna. Zaletami herbicydu Boxer 800 EC są ponadto brak ograniczeń płodozmianowych i bardzo dobra mieszalność z herbicydami nalistnymi.
Czas na mieszaninę
W sytuacji gdy na polu występuje wiele gatunków chwastów, dobrym rozwiązaniem w ich zwalczaniu są mieszaniny zbiornikowe kilku substancji czynnych. Propozycjami takich mieszanin, szczególnie w wypadku odmian ziemniaka wrażliwych na metrybuzynę, są:
- w wariancie przedwschodowym: Boxer (3 l/ha) plus: chlomazon (60 g/ha) lub pendimetalina (650–1000 g/ha) albo fluorochloridon (250–500 g/ha) czy metobromuron (500–1000 g/ha);
- w wariancie powschodowym: Boxer (3 l/ha) plus: bentazon (480–960 g/ha) lub rimsulfuron (7,5–15 g/ha; mieszanina skuteczna także w walce z perzem).
Stosowanie mieszanin, oprócz skutecznego działania na szerokie spektrum gatunków niechcianej roślinności, wpływa też pozytywnie na rachunek ekonomiczny (mniej przejazdów, mniejsze nakłady pracy, mniejsze koszty).
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!