Zwalczanie mączlika w rzepaku – szybko i skutecznie!

Mączlik to stosunkowo nowe zagrożenie dla uprawy roślin kapustnych. Coraz częściej można go spotkać na młodych plantacjach. Sprawdź dlaczego zwalczanie mączlika w rzepaku jest istotne!
W ostatnich latach presja ze strony mączlika znacznie wzrosła w uprawie rzepaku ozimego. Nie należy lekceważyć tego niepozornego pluskwiaka. Przyczynia się on do zahamowania wzrostu młodych roślin powodując deformacje liści. Ponadto mączlik produkuje duże ilości rosy miodowej, przez co na powierzchni liści mogą rozwijać się grzyby sadzakowe. Dlatego zwalczanie mączlika w rzepaku należy przeprowadzić w odpowiednim terminie. Sprawdź jakim!
Spis treści
Lustracja plantacji to podstawa
Mączlik to stosunkowo łatwy w identyfikacji szkodnik. Wystarczy podczas jesiennej lustracji plantacji przyjrzeć się spodniej stronie liści. To właśnie tam najczęściej można zaobserwować latające lub przyklejone do blaszki liściowej małe śnieżnobiałe szkodniki. Mączlik jest niewielkim pluskwiakiem, osiągającym 1-1,5 mm długości. Stadami szkodliwymi są osobniki dorosłe, nimfy oraz larwy. Wszystkie trzy stadia odżywiają się sokami roślinnymi przyczyniając się do zahamowania wzrostu młodych roślin rzepaku. Dodatkowo podczas żerowania produkują one rosę miodową, która jest doskonałym podłożem do rozwoju chorób grzybowych. Mączlik w ciągu jednego sezonu jest w stanie wytworzyć 5-6 pokoleń. Jego rozwój jest ściśle uzależniony od temperatury powietrza i może trwać nawet 50 dni. Optymalną temperatura do rozwoju tego szkodnika jest temperatura poniżej 16°C.
Zwalczanie mączlika w rzepaku szybko i skutecznie
Walkę z mączlikiem w rzepaku należy rozpocząć tuż po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub zaobserwowaniu pierwszych objawów żerowania. Naprzeciw rolnikom wyszła firma Sumi Agro Poland, która w ofercie ma insektycyd zarejestrowany do zwalczania tego szkodnika. Inazuma 130 WG to produkt zwierający dwie substancje czynne – acetamipryd oraz lambda – cyhalotrynę.
Dzięki takiemu składowi produkt ten skutecznie działa zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach (od 5ºC).Warto podkreślić, że jest także odporny na zmywanie. Inazuma 130 WG działa w roślinie systemicznie, natomiast na owada kontaktowo oraz żołądkowo. Zarejestrowaną dawką preparatu do zwalczania mączlika jest 0,25-0,30 kg/ha. Stosować jesienią od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13-19).
Więcej na temat Inazuma 130 WG
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
