Zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku: jak zrobić to skutecznie i ekonomicznie?

Zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku jest jednym z priorytetów ochronie herbicydowej tych roślin. Od skuteczności tego zabiegu zależy w dużej mierze plon. Jak w skuteczny sposób ochronić rzepak przed samosiewami zbóż?

Samosiewy zbóż groźniejsze niż myślimy

zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku

Zachwaszczone ściernisko jest źródłem sporych kłopotów z chwastami dla rośliny następczej. Jednymi z groźniejszych są samosiewy zbóż. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: szymczym

Wielu plantatorów rzepaku ozimego skupia się przede wszystkim na zwalczaniu chwastów dwuliściennych, a chwasty jednoliścienne eliminowane są niejako przy okazji lub spychane na dalszy plan. Nie jest to jednak słuszne podejście do tematu. O ile samosiewy zbóż nie są najgroźniejsze dla plantacji rzepaku jeśli jest ich niewiele, to już duża ilość tych chwastów jest w stanie dość mocno zredukować oczekiwany plon. 

Rzepak na przegranej pozycji w walce z samosiewami

Jak to zazwyczaj w przyrodzie bywa – niechciane rośliny rosną znacznie szybciej od tych pożądanych. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Samosiewy zbóż są silniejsze i znacznie szybsze od młodych roślin rzepaku. W początkowych okresach rozwoju siewki rzepaku przegrywają walkę z samosiewami zbóż. Na zachwaszczonym polu rozpoczyna się wyścig o dostęp do słońca. Niestety, rzepak stoi tu zawsze na przegranej pozycji. Rośliny naturalnie starają się wybić ponad samosiewy, aby zyskać lepsze nasłonecznienie.

Wielu plantatorów rzepaku ozimego skupia się przede wszystkim na zwalczaniu chwastów dwuliściennych, a chwasty jednoliścienne eliminowane są niejako przy okazji lub spychane na dalszy plan.

Nawet jeśli tę walkę wygrają, to kosztem znacznego wydłużenia się szyjki korzeniowej. To zaś przekłada się na spadek zimotrwałości – stąd już tylko krok do obniżki plonów. Inną rzeczą jest, że samosiewy zabierają rzepakowi dostarczone składniki pokarmowe. „Okradają” go również  z wody. Robią to tak długo, aż nie zostaną zwalczone. Wegetacja samosiewów trwa bowiem w tym samym czasie, co wegetacja rzepaku. Dlatego istotne jest zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku – zarówno ozimin, jak i jarych. Szczególnie niebezpieczne są jednak samosiewy zbóż ozimych.

Kiedy zacząć zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku?

młody rzepak

Młode rośliny rzepaku są szczególnie narażone na presję ze strony samosiewów, zwłaszcza jeśli jest ich na polu dużo. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: pawlus224

Do zwalczania samosiewów zbóż najlepiej przystąpić już jesienią. Jest to tym bardziej istotne, że – tak jak wspomniano wyżej – chwasty te skutecznie przeszkadzają rzepakowi w zrównoważonym rozwoju. Najkorzystniej przystąpić do tego zabiegu już na etapie wschodów rzepaku. Gwarantuje nam to szybką eliminację samosiewów i dzięki temu lepsze warunki dla rozwoju rzepaku. Oczywiście ważne jest, aby chwasty te zdążyły już powschodzić (m.in. dlatego ważna jest szybkie „zdarcie” ścierniska po zbiorze uprawy poprzedzającej). Do zwalczania samosiewów zbóż można także przystąpić wiosną – jest to jednak uzasadnione jedynie w przypadku braku możliwości wjazdu w pole z powodu warunków atmosferycznych lub też ryzyka późnego pojawienia się samosiewów zbóż.

Czym zwalczać samosiewy zbóż?

Zabieg skierowany przeciw samosiewom zbóż powinien być nie tylko skuteczny, ale także uzasadniony ekonomicznie.

Do zwalczania samosiewów zbóż najlepiej przystąpić już jesienią. Jest to tym bardziej istotne, że – tak jak wspomniano wyżej – chwasty te skutecznie przeszkadzają rzepakowi w zrównoważonym rozwoju

Warto więc wybrać preparat, który cechuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie preparatu Jenot 100 EC. Jest to propozycja od polskiej firmy Innvigo. Herbicyd ten działa w oparciu o znaną i niezwykle skuteczną substancję czynną chlizalofop-P-etylowy (100 g/l). Może być stosowany zarówno na początku wschodów rzepaku jesienią, jak i wiosną.

Jenot 100 EC już od pierwszej pary liści

Jenot 100 EC to herbicyd o działaniu układowym. Po pobraniu przez liście przemieszczany jest do korzeni oraz rozłogów chwastów. W ten sposób zahamowany zostaje dalszy wzrost i rozwój chwastów.

zwalczone samosiewy

Samosiewy rzepaku po aplikacji preparatu Jenot 100 EC zahamowują dalszy wzrost i rozwój, przez co nie stanowią już konkurencji dla rzepaku. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: aro1975

Zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku ozimym z użyciem Jenot 100 EC można zacząć, gdy rośliny wykształcą przynajmniej pierwszą parę liści (BBCH 12). Jesienią możemy go stosować do początku rozwoju pędów bocznych (BBCH 21). A co, jeśli z jakichś powodów nie mamy możliwości aplikacji jesiennej? Nic straconego. Preparat może być stosowany również na wiosnę po ruszeniu wegetacji do fazy drugiego międzywęźla. Jesienna dawka preparatu to 0,4 l/ha. Wiosną porcję środka należy zwiększyć do 0,5 l/ha.

Na mniejsze i większe areały

Jenot 100 EC dostępny jest w opakowaniach zarówno dla mniejszych, jak i większych gospodarstw –  1l, 5 l oraz 10 l. Oprócz rejestracji w rzepaku ozimym posiada również pozwolenie na stosowanie w burakach cukrowych. Zwróćmy uwagę, że oprócz samosiewów zbóż środkiem tym zwalczymy także miotłę zbożową, perz właściwy czy chwastnicę jednostronną. Co najbardziej istotne – Jenot 100 EC jest uzasadniony w rzepaku ozimym nie tylko skutecznością, ale też kosztem zabiegu. Innvigo cały czas dostarcza dobre rozwiązania i podtrzymuje w swojej linii produktowej myśl, że skuteczne produkty wcale nie muszą być drogie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *