Słodyszek rzepakowy – jak zwalczać najgroźniejszego szkodnika rzepaku
Słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus F.) jest jednym z poważniejszych szkodników rzepaku ozimego, który wymaga chemicznego zwalczania praktycznie w każdym sezonie wegetacyjnym. Gatunek występuje powszechnie w całej Polsce i przy masowym występowaniu znacząco obniża plony rzepaku. Nalatuje i żeruje nawet w niższych temperaturach i mokrej wiośnie.
Słodyszek rzepakowy to chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych (Nitidulidae), który występuje na wielu roślinach kapustowatych, zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących. Chrząszcze są dość łatwe do rozpoznania. Są one niewielkich rozmiarów, od 2 do 2,5 mm długości, barwy czarnej z zielonkawym lub granatowym, metalicznym połyskiem. Wyróżniają się też krótkimi czułkami zakończonymi buławką. Larwy słodyszka są białawe z dwoma ciemnobrunatnymi plamkami na każdym segmencie ciała.
Spis treści
Biologia słodyszka
Aby zwalczanie słodyszka rzepakowego było skuteczne, należy poznać jego biologię rozwoju. W przypadku słodyszka stadium zimującym są chrząszcze w ściółce na brzegu lasów i zadrzewień, na miedzach oraz innych nieużytkowanych miejscach w krajobrazie rolniczym. W kwietniu, a nawet już w marcu, opuszczają one kryjówki zimowe i gromadzą się na sąsiadujących roślinach o żółtych kwiatach. Po żerze uzupełniającym i w temperaturze powyżej 15°C, dojrzałe już płciowo osobniki przelatują na plantacje rzepaku. Okres nalotu może być wydłużony w zależności od pogody i trwać dłużej niż miesiąc. Jest to istotna informacja decydująca o szkodliwości słodyszka i liczbie zalecanych zabiegów do jego zwalczania.
Początek nalotów
W efekcie przegryzania pąków przez słodyszka oraz niszczenia pręcików i słupków, rzepak zrzuca pąki, a na roślinie widoczne są puste szypułki.
Z reguły loty chrząszczy zaczynają się, gdy rzepak jest na początku fazy zwartego pąka. Wgryzają się one do zamkniętych jeszcze pąków aby żywić się ich pyłkiem. W pąkach samice składają zwykle jedno lub dwa jaja. Wylęgłe larwy również żywią się pyłkiem i nektarem. Po przejściu pełnego rozwoju (ok. 5 tygodni), larwy słodyszka schodzą do gleby na przepoczwarczenie. W roku występuje jedno pokolenie szkodnika, zatem nowo powstałe chrząszcze, już w lipcu-sierpniu szukają miejsc do zimowania. W efekcie przegryzania pąków przez słodyszka oraz niszczenia pręcików i słupków, rzepak zrzuca pąki, a na roślinie widoczne są puste szypułki.
Kiedy zwalczać słodyszka?
Opadanie pąków może być również spowodowane innymi czynnikami, choćby słabym przezimowaniem rzepaku. Aby uniknąć szkód, zwalczanie słodyszka rzepakowego powinno się odbyć w okresie od początku rozwoju pąków do początku kwitnienia roślin. W czasie pełni kwitnienia, chrząszcze występujące zwykle masowo na kwiatostanach, żywią się już pyłkiem i mogą nawet odgrywać pewną rolę w zapylaniu rzepaku.
Zwalczanie słodyszka rzepakowego
Spośród zarejestrowanych przeciw słodyszkowi środków na uwagę zasługuje Mospilan 20 SP. Substancją czynną tego preparatu jest acetamipryd w formulacji SP, czyli substancja z grupy pochodnych neonikotynoidów. Środek ten cechuje mniejsza szkodliwość dla środowiska oraz najlepszy profil bezpieczeństwa dla owadów zapylających, w porównaniu z innymi insektycydami. Tym niemniej zaleca się przeprowadzenie zabiegu w czasie, gdy pszczoły nie oblatują plantacji.
Mospilan 20 SP jest wiodącym na rynku preparatem owadobójczym, posiadającym szeroki zakres rejestracji, zarówno w uprawach rolniczych, jak i ogrodniczych. W uprawie rzepaku Mospilan 20 SP ma kompleksowe zastosowanie do zwalczania najgroźniejszych szkodników tej rośliny, począwszy od chowaczy łodygowych aż do szkodników uszkadzających łuszczyny.
Monitoring nalotów słodyszka na rzepak
Aby zwalczanie słodyszka rzepakowego było skuteczne i opłacalne, Mospilan 20 SP należy stosować po przeprowadzaniu obserwacji bezpośrednich rzepaku na plantacji.
W sygnalizacji pojawu można też wykorzystywać naczynia żółte lub czerpak entomologiczny. Po przekroczeniu progu szkodliwości, czyli gdy w okresie zwartego pąka (BBCH 50–52), stwierdzimy 1–2 chrząszcze na jednej roślinie, lub w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55–59) będzie 3–5 chrząszczy na jednej roślinie, należy wykonać zabieg chemiczny. Mospilan 20 SP, dzięki swoim właściwościom działa przez dłuższy czas i zapewnia w ten sposób bardziej skuteczne działanie. Dużą zaletą tego preparatu jest też działanie w szerokim zakresie temperatur (od 5 do 25 stopni Celsjusza), co pozwala go stosować również przeciw wcześniej pojawiającym się szkodnikom łodygowym rzepaku. Stosowanie Mospilanu 20 SP w czasie nalotów słodyszka, czasem nakłada się z nalotami chowacza podobnika, którego liczebność zostaje w ten sposób mocno ograniczona. Zaletą tego środka jest również fakt, że mechanizm działania środka, wpływający na centralny system nerwowy owadów odmiennie, niż inne substancje czynne, zmniejsza ryzyko powstania ras odpornych szkodników.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!