Zwalczanie szkodników łodygowych rzepaku [WIDEO]

Chowacze od jakiegoś czasu są widywane na plantacjach rzepaku ozimego. Dlatego niebawem warto będzie pomyśleć o zabiegu insektycydowym. Sprawdź jaki sposób na zwalczanie szkodników łodygowych rzepaku mają praktycy! 

Chowacze czterozębny oraz brukwiaczek to wiosenni przeciwnicy rzepaku ozimego. Ich nalotom sprzyjają ciepła, słoneczna oraz bezwietrzna pogoda. Zapowiadane w najbliższym czasie ocieplenie z pewnością będzie sprzyjać ich występowaniu. Dlatego warto dowiedzieć się jaki sposób na walkę z nimi mają praktycy!

Więcej w materiale wideo: 

Rzepaki mają się dobrze

Odwiedziliśmy gospodarstwo rolne zlokalizowane w miejscowości Krzydlina Wielka, w województwie dolnośląskim. Gdzie na temat skutecznego sposobu zwalczania szkodników łodygowych rzepaku rozmawialiśmy z właścicielem Panem Florianem Łacwikiem, który od prawie 20 lat zajmuje się produkcją roślinną. Jak mówił – Na dzień dzisiejszy rzepaki są w bardzo dobrej kondycji ponieważ nie było takiej ostrej zimy, była ona łagodna, aczkolwiek okaże się to w dalszym etapie jeżeli będzie woda. Woda to jest podstawa do rozwoju wszystkich roślinChoć kondycja roślin w Krzydlinie Wielkiej jest dobra, trzeba było wykonać zabieg przeciwko szkodnikom łodygowym. – Dziś pryskamy na szkodniki Inazumą 130 WG i będziemy obserwowali co dalej robić – dodał.

Zwalczanie szkodników łodygowych rzepaku

zwalczanie szkodników łodygowych rzepaku - oprysk na rzepaku

Zwalczanie szkodników łodygowych rzepaku jest skuteczne gdy zabieg zostanie wykonany w odpowiednich warunkach

fot. Małgorzata Srebro

Teraz największym zagrożeniem są dla nas wiadomo szkodniki gryząco ssące, które się pojawiają. Jeśli chodzi o nasilenie ich występowania to pokaże pogoda – mówił pan Florian. – Jeżeli będzie słoneczna pogoda to będzie tych szkodników więcej, jeżeli będą zimne noce będzie ich mniej –dodał. Nalot szkodników oraz próg szkodliwości najlepiej określić na podstawie żółtych naczyń, co mocno podczas rozmowy podkreślał nasz rozmówca. W kilku słowach podkreślił za co ceni preparat Inazuma 130 WG.

– Receptą na szkodniki łodygowe jest środek Inazuma 130 WG, który właśnie dzisiaj stosujemy. Po tym środku mam pewność, że przez dłuższy okres nic się nie stanie z rzepakiem. Zaletą Inazumy 130 WG jest to, że działa kontaktowo oraz tak jak ja to lubię określać „domięśniowo”, bo wchodzi w roślinę i przy następnych nalotach, gdy chowacz spróbuje żerować na roślinie to ginie – mówił pan Florian.

Inazuma 130 WG  na niepogodę

Inazuma 130 WG jest skuteczną metodą ochrony rzepaku przed szkodnikami łodygowymi na początku wiosennej wegetacji. Dzięki niej z łatwością rozprawisz się z chowaczem czterozębnym oraz brukwiaczkiem. Pamiętajmy, że ich szkodliwość jest ogromna. Chowacze żerując uszkadzają rośliny uniemożliwiając im dalszy wzrost i przyczyniają się do późniejszych infekcji grzybowych.

zalecenia stosowania Inazuma 130 WG

Zalecenia stosowania Inazuma 130 WG

fot. Sumi Agro Poland

Główne zalety Inazuma 130 WG:

  • lambda-cyhalotryna błyskawicznie uśmierca szkodniki, acetamipryd działa długo, zwalczając szkodniki nalatujące na plantację po zabiegu
  • bardzo wysoka skuteczność w szerokim zakresie temperatur – działanie już od 5°C
  • dwutorowy mechanizm działania na szkodniki – kontaktowy i żołądkowy.
  • odporność na zmywanie przez deszcz.
  • wielokierunkowy sposób działania na roślinie – powierzchniowy, wgłębny i systemiczny.
  • najszerszy na rynku zakres zwalczanych szkodników w rzepaku ozimym.
  • korzystna klasyfikacja eko- i toksykologiczna.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *