Zwalczanie szkodników w rzepaku: skuteczne i legalne
Zwalczanie szkodników w rzepaku jest decydujące w dalszym prowadzeniu plantacji, ponieważ szkodniki w rzepaku osłabiają kondycję roślin i utrudniają przezimowanie. Zwalczanie szkodników w rzepaku rozpoczniemy lada dzień. Jak zwalczać najgroźniejsze szkodniki w oziminach w sposób świadomy i legalny?
Jeżeli chodzi o ochronę rzepaków, to pod koniec czerwca bieżącego roku rozszerzono rejestrację jednego z insektycydów oferowanych przez firmę Sumi Agro Poland – Inazuma 130 WG. Jest to rewolucyjna informacja, ponieważ preparat ten ma rejestrację na najgroźniejsze szkodniki w uprawie rzepaku występujące już od początku wschodów.
Spis treści
Zwalczanie szkodników w rzepaku – już nie takie trudne
W 2013 r. wycofano zaprawy neonikotynoidowe. Od tego roku ochrona rzepaku przed szkodnikami była nie lada wyzwaniem
Zwalczanie szkodników w rzepaku zaczęło stanowić problem od 2013 r. – czyli od momentu wycofania zapraw neonikotynoidowych. Od tego czasu rozpoczął się największy problem ze zwalczaniem śmietki kapuścianej, na którą nie było zarejestrowanych i skutecznie działających insektycydów. Dodatkowo na polach masowo występowały pchełki. W efekcie ich żerowania niejednokrotnie trzeba było przesiewać całe plantacje. Natomiast nowym problemem z jakim wcześniej nie spotykaliśmy się jest występowanie w okresie jesiennym mszycy i mączlika. Szkodniki te występują w początkowym etapie na spodniej stronie liści, uszkadzając tkankę miękiszową i powodując rozwój grzybów, w tym również sadzakowych. Grzyby te znacznie ograniczają transpirację, co przyczynia się do spowolnienia rozwoju roślin. Przed okresem spoczynku zimowego mszyce schodzą wgłąb rozety, a wiosną są ponownie aktywne. Dodatkowo mszyca, która występuje na plantacji może przenosić wirusa żółtaczki rzepy.
Kolejne zmiany…
Wprawdzie od tej jesieni część z nas ma zabezpieczone nasiona rzepaku insektycydem przeznaczonym do zaprawiania rzepaków (s.cz. cyjanotraniliprol), jednak należy pamiętać, że każdy środek ochrony roślin ma swój czas działania. Zazwyczaj jest to okres ok. 3 tygodni. Stąd taka zaprawa powinna dobrze zabezpieczyć nam rzepak przed pchełką ziemną i początkowym okresem żerowania pchełki rzepakowej. W praktyce, jak wiemy ze wschodami rzepaków bywa różnie. Bywają różne lata. Patrząc chociażby na miniony sezon, to w początkowym okresie siewów rzepaku występowała susza. Rzepak w tak trudnych warunkach kiełkuje nierównomiernie, a okres wchodów jest wydłużony. Jednak czas działania środka ochrony roślin mieści się w określonych ramach czasowych, których nie da się wydłużyć. Poza tym, należy zwrócić uwagę na zapis w etykiecie i spektrum zwalczanych szkodników. W przypadku insektycydu do zaprawiania rzepaku to zwalcza on 4 szkodniki, natomiast preparat Inazuma 130 WG, jako że jest powschodowy, zwalcza również szkodniki nalatujące i występujące na plantacji rzepaku w późniejszym okresie ich wzrostu.
Inazuma 130 WG – ochrona rzepaku i pszenicy
Dla wielu gospodarstw działanie środka Inazuma 130 WG firmy Sumi Agro Poland jest już doskonale znane. Preparat ten bardzo dobrze poradził sobie wiosną przy zwalczaniu chowaczy łodygowych i słodyszka w rzepaku. Niska temperatura podczas nalotu tych szkodników wiosną była powodem, że dużo gospodarstw zdecydowało się na wybór tego nowego rozwiązania do ochrony rzepaku. Inazuma 130 WG bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach i jako jeden z nielicznych insektycydów działa w niskich temperaturach (już od 5°C). Potwierdza to ilość sprzedanej Inazumy 130 WG w mijającym sezonie, która objęła ochronę ponad 100 tyś hektarów plantacji rzepaczanych przed szkodnikami gryzącymi i ssącymi. Jeżeli chodzi o szkodniki mające aparat gębowy kłująco – ssący, czyli mszyce, preparat również ma rejestrację w zwalczaniu tych pluskwiaków w pszenicy ozimej. Należy przy tym pamiętać, że mszyca jest wektorem wirusa ŻKJ (żółtej karłowatości jęczmienia), który atakuje również pszenicę!
Inazuma 130 WG – rozszerzenie rejestracji
W czerwcu br. preparat Inazuma 130 WG uzyskał rozszerzenie rejestracji. Jako jedyny insektycyd na polskim rynku ma rejestrację do powschodowego zwalczania najgroźniejszych szkodników w rzepaku, w okresie jesiennym tj.:
→ śmietkę kapuścianą
→ pchełkę rzepakową
→ mączlika
→ mszyce
→ tantnisia krzyżowiaczka
Dodatkowo preparat ten ma rejestrację w pszenicy ozimej na mszyce.
Inazuma 130 WG – co sprawia, że jest tak skuteczna?
Z pewnością zasługą bardzo wysokiej skuteczności w zwalczaniu szkodników przez Inazumę 130 WG są dwie substancje czynne, wzajemnie się uzupełniające.
Inazuma 130 WG jest insektycydem w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Inazuma 130 WG jest skuteczna już od 5°C!!!
Zwalczanie szkodników w rzepaku i pszenicy
RZEPAK OZIMY:
Insektycyd Inazuma 130 WG stosujemy po zaobserwowaniu szkodników na młodych roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń, od fazy 3 liścia właściwego do 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13-19). Zalecana dawka to 0,25-0,30 kg/ha.
PSZENICA OZIMA:
Inazuma 130 WG zwalcza mszycę w pszenicy ozimej. Preparat stosujemy po zaobserwowaniu szkodników, od fazy 3 liścia do fazy 9-tego liścia lub więcej (BBCH 13-19). Zalecana dawka to 0,15 kg/ha.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!