KRIR zwrócił się do Ministerstwa Finansów z pytaniem czy zwolnienie z podatku od nieruchomości może dotyczyć również byłych rolników. W tym przypadku chodzi o emerytów i rencistów, którzy zakończyli już działalność rolniczą. Posiadają oni jednak nie więcej niż 1 ha gruntów ornych na własny użytek.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości spowoduje spadek dochodów gmin
Ministerstwo Finansów odpowiadając na zapytanie samorządu rolniczego stwierdziło, że powyższa zmiana przyczyni się do osiągania niższych dochodów przez gminy. To z kolei, wymagałoby przydzielenia rekompensaty z innego źródła, bądź ewentualnego zmniejszenia zakresu zadań publicznych, które dana gmina realizuje.
Rada gminy może zmniejszyć wysokość podatku od nieruchomości
Resort finansów podkreślił również, że rady gminy mogą wprowadzić niższą stawkę podatku od budynków gospodarczych położonych na gruntach o powierzchni mniejszej niż 1 ha i wykorzystywanych do działalności rolniczej. Ponadto, w drodze uchwały istnieje możliwość objęcia tych budynków zwolnieniem z podatku od nieruchomości.
Jeśli nie zwolnienie z podatku od nieruchomości, to może odroczenie?
Ministerstwo Finansów informuje również, że wójt, burmistrz, lub prezydent miasta ma możliwość przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Jest to możliwe w przypadku gdy podatnik złoży wniosek.
W uzasadnionych przypadkach ważnym interesem podatnika, bądź interesem publicznym, może nastąpić:
- odroczenie terminu płatności podatku, lub rozłożenie go na raty
- odroczenie, bądź rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej, wraz z odsetkami
- umorzenie w całości, lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę, bądź opłaty prolongacyjnej
Na koniec warto pamiętać, że z wnioskiem o ulgę w spłacie zobowiązań można wystąpić w każdym czasie.
Więcej informacji na temat zwolnienia z podatku od nieruchomości można znaleźć na stronie KRIR – O zwolnieniach „byłych rolników” z podatku od nieruchomości.
Dodaj komentarz