Zwrot za materiał siewny 2022 – czy stawki będą wyższe? Sprawdź!

Czy rolnicy otrzymają wyższy zwrot za kwalifikowany materiał siewny w 2022 r. z powodu rosnących cen za nasiona i sadzeniaki? Podniesienie stawek dopłat do materiału siewnego zaproponował Zarząd KRIR. Zdaniem samorządu rolniczego niedostosowanie wysokości dopłat spowoduje, że rolnicy zdecydują się posiać nasiona z własnych zbiorów lub zakup nasion o niższej jakości.
Zarząd KRIR w czerwcu 2022 r. zawnioskował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o zwiększenie stawek dopłat do nasion. Wyższy zwrot za materiał siewny 2022 jest konieczny ze względu na wzrost cen nasion i sadzeniaków. Aktualnie rolnicy już układają płodozmian na przyszły rok oraz planują wydatki na zakup materiału siewnego, dlatego resort rolnictwa powinien dopasować stawki dopłat materiału siewnego do bieżących podwyżek.
Spis treści
Zwrot za materiał siewny 2022 wzrośnie?
KRIR w piśmie do ministra H. Kowalczyka poinformował, że ceny materiału siewnego w 2022 r. wzrosły przeciętnie o ponad 100 proc. Pomimo tego, stawki dopłat do materiału siewnego w dalszym ciągu wylicza się na podstawie powierzchni upraw deklarowanych we wnioskach. Stawki dopłat do nasion ustala się również na podstawie środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
Ceny materiału siewnego znacząco wzrosły, dlatego według KRIR stawki dopłat do materiału siewnego 2022 również powinny być wyższe, niż obecnie. Samorząd rolniczy zaapelował do szefa resortu rolnictwa o zagwarantowanie środków, dzięki którym rolnicy otrzymają zwrot za materiał siewny 2022 w wysokości odpowiadającej wyższym cenom za kwalifikowany materiał siewny i sadzeniaki.
Stawki dopłat do materiału siewnego będą stałe i z góry znane?
Wiceminister Lech Kołakowski przekazał, że w dniu 7 lipca 2022 r. wprowadzono przepisy ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej. W związku z tym, zmianie uległ przepis art. 40c ust. 6 pkt. 1 ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych.
Wobec tego w najbliższym czasie nastąpi wprowadzenie stałych, z góry znanych stawek za dopłaty do materiału siewnego.
Pozwoli to rolnikom na łatwiejsze planowanie zakupu materiału siewnego i zarządzanie posługującym im limitem pomocy de minimis w rolnictwie – wyjaśnił Lech Kołakowski.
Na koniec wiceszef MRiRW poinformował natomiast, że projekt określający wysokość stawek za zwrot materiału siewnego 2022 zostanie skierowany do opiniowania przez KRIR.
Czytaj również: Sytuacja na rynku zbóż – rolnicy nie mają powodów do obaw?
Źródło: IR w Opolu; KRIR; MRiRW