Żywiec wieprzowy – jaka jest cena na początku lipca 2022 r.? Sprawdź!

Zła passa na rynku trzody chlewnej trwa. Mała dynamika wzrostu cen albo jej brak powoduje, że zarówno pogłowie, jak i liczba gospodarstw utrzymujących świnie znacząco spada. Jak w tej sytuacji przedstawia się aktualna cena za żywiec wieprzowy w pierwszej połowie lipca 2022 r.? Sprawdźmy!

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG” sytuacja na rynku trzody chlewnej nie napawa optymizmem. Z jednej strony producenci świń mierzą się z wyraźnym wzrostem kosztów produkcji. Natomiast z drugiej bolączką dla nich jest cena za żywiec wieprzowy, która nie zamierza wzrosnąć niemal od początku 2022 r.

Reklama

Żywiec wieprzowy – aktualna cena na rynku krajowym i niemieckim 2022

Jak zauważył KZP-PTCh ,,POLPIG” trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej wiąże się z cenami w skupie. Zarówno w Niemczech, jak i na rynku krajowym ceny tuczników utrzymują się na tym samym poziomie lub nieznacznie spadają.

W notowaniach VEZG w 27 tygodniu cena skupu tuczników w Niemczech po raz drugi z rzędu została utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc). Notowaniach krajowych ceny skupu nawet nieznacznie spadły. Średnio za kl. E zakłady płacą 8,65 zł/kg (-0,05 t/t) – podaje KZP-PTCh ,,POLPIG”.

Niskie ceny trzody chlewnej i spadek produkcji wieprzowiny

Dramatycznie rosnące koszty produkcji żywca wieprzowego, a także mała dynamika wzrostu cen nie pozwala producentom na zachowanie opłacalności. Co z kolei wpływa na spadek pogłowia świń i liczby gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Dodatkowo coraz trudniejsza sytuacja na rynku wieprzowiny spowodowała, że krajowa produkcja wieprzowiny w pierwszym kwartale 2022 r. spadła o 12 proc. r/r. KZP-PTCh ,,POLPIG” zaznaczył, że obserwowany spadek produkcji obok Niemiec należy do największego w całej UE.

Cena za żywiec wieprzowy 2022 a powrót ASF

Dla hodowców trzody chlewnej problemem jest nie tylko niska cena za żywiec wieprzowy w 2022 r. Ponownym zagrożeniem dla spadającej krajowej produkcji wieprzowiny jest też afrykański pomór świń, który wykryto już w kilku gospodarstwach. Jak podał w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii na dzień 4 lipca 2022 r. stwierdzono wystąpienie 7 ognisk wirusa ASF w Polsce. Ostatnie z nich wykryto w woj. dolnośląskim i wielkopolskim.

Czytaj również: ARiMR kredyty preferencyjne 2022 – dostępne dodatkowe limity środków

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”; GIW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *