Czy niewłaściwe żywienie ma wpływ na mleczność loch?

Dobrze zbilansowane żywienie przekłada się na dobry poziom laktacji, czyli mleczność loch. Jednak zdarzają się również błędy popełnione w tym zakresie, które mogą się przyczynić do obniżenia wyników odchowu prosiąt. Na co musimy zwracać uwagę?

Mleko lochy to główny pokarm prosiąt w pierwszych tygodniach życia. Wysokie jego spożywanie umożliwia przede wszystkim dobre przyrosty tych młodych zwierząt hodowlanych, a także podwyższa ich odporność. Jednak nie zawsze większa ilość nowo narodzonych żywych prosiąt idzie w parze z podwyższonym poziomem laktacji u macior. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na niewystarczającą mleczność loch, są popełniane przez hodowców błędy w żywieniu trzody chlewnej tej grupy produkcyjnej.

lochy / mleczność loch

Jeśli locha będzie nieodpowiednio żywiona, może zdarzyć się, że nie będzie w stanie wyprodukować wystarczająco dużo mleka dla swoich młodych.

fot. Fotolia

Do głównych pomyłek żywieniowych, które odbijają się na poziomie laktacji macior zaliczyć można złe przygotowanie loch do oproszenia. Na wysoki poziom mleczności u samic wpływa żywienie nie tylko w czasie ciąży niskiej, ale również w ostatnich tygodniach przed oproszeniem. Przekarmienie bądź niedożywienie loch w tym czasie odbija się na ilości produkowanego przez nie mleka. Dość popularnym błędem jest ponadto brak okresu przejściowego między żywieniem w takcie ciąży wysokiej a podczas laktacji. W konsekwencji tego mogą pojawić się u lochy groźne zaparcia, które wielokrotnie przyczyniają się do braku apetytu, a także do bezmleczności poporodowej.

Stosunkowo często popełnianym błędem jest również źle dobrany skład mieszanki paszowej. Zdarza się, że pasza dla loch zawiera niedobór włókna bądź przeciwnie jego nadmiar. Mieszanki paszowe, które charakteryzuje niska ilość włókna, mogą sprzyjać występowaniu u samic zaparć. Z kolei nadmiar tego składnika może przyczynić się do znacznego pogorszenia strawności spożywanej paszy.

Do popełnianych błędów może zaliczyć się także ograniczony dostęp do wody. Wywiera to decydujący wpływ na ilość pobranej paszy, a tym samym mleczność loch.

 

Więcej w artykule: Żywienie macior: o czym należy pamiętać?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie trzody chlewnej
mesi
 Co może być że maciory słabo wchodzą w  ruje   , 2 szt 11 grudnia osadzone prosiaki 1 dostała gestvet w dzień oddzielenia   ,  druga nie do tej pory nie ma ruji   , 2 loszki też... zobacz więcej »
ws71
@mesinie kombinuj tylko szczep wszystkie, co do napoczętych szczepionek to zdania są podzielone osobiście uważam że należy otwartą jak najszybciej zużyć,mój wet uważa że max to d... zobacz więcej »
mesi
18 godzin temu, ws71 napisał: Obecnie taka zasada jest przyjmowana prawie przy wszystkich szczepieniach, według mnie całkiem sensowna zasada Czyli myślisz ... zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *