Aktualności rolnicze – 01.04.2018 r.

Download PDF

Dziś w specjalnym, świątecznym wydaniu Aktualności rolniczych przyjrzymy się polskim zwyczajom i kilku nietypowym wielkanocnym tradycjom z całego świata.

aktualności rolnicze

Mało znane polskie zwyczaje wielkanocne

mało znane tradycje wielkanocne

Coraz częściej zapomina się o wspaniałych, polskich tradycjach wielkanocnych. Dzisiaj mało kto w ten sposób ozdabia jajka.

fot. pixabay.com

Niewiele osób wie, że kiedyś w Polsce jednym ze zwyczajów Wielkanocnych było święcenie pól. Robił to gospodarz podczas porannego obchodu. Oblewał wodą święconą swoje pola, wcześniej maczając w tej wodzie palmę wielkanocną.

Innym zwyczajem była kawalkada wielkanocna z udziałem procesji konnej, która objeżdżała pola z figurą Jezusa Chrystusa. Ciekawym zwyczajem był też dzień rozdawania ubogim resztek święconego na grobie Kraka – założyciela Krakowa. Zwykle miał on miejsce we Wtorek Wielkanocny, który niegdyś był trzecim dniem świąt.

aktualności rolnicze

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

Te święta kojarzą się Brytyjczykom z powitaniem ciepłych dni, a przede wszystkim – z nadejściem wiosny, a co za tym idzie, nowego życia. Podobnie jak u nas, Brytyjczycy farbują jajka. Dzieci natomiast bawią się w Egg Rolling. Polega to na tym, że ugotowane na twardo jajko puszcza się z górki i to jajko, które przeturla się bez pęknięcia, wygrywa.

wielkanoc wielka brytania

Brytyjczycy świętują między innymi nadejście wiosny i ciepłych dni.

fot. fotolia.pl

W świąteczną niedzielę urządza się tzw. Egg Hunt, czyli polowanie na jaja – zwyczaj podobny jak w Wielkopolsce. Polega na szukaniu przez dzieci schowanych przez rodziców czekoladowych smakołyków.

aktualności rolnicze

Wielkanoc w USA

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, tu także urządza się Easter Egg Hunt i zabawy w turlanie jajek. Wyjątkowo popularne jest szukanie jajek w Białym Domu, w którym para prezydencka szuka jajek wraz z zaproszonymi przez siebie rodzinami.

egg hunt wielkanoc

Polowanie na jajka to jedna z najciekawszych tradycji w USA.

fot. fotolia.pl

Jednym z najważniejszych punktów dla Amerykanów jest obecność zajączka wielkanocnego, który rozdaje prezenty. Bardzo popularne jest także ubieranie kwiecistych, wiosennych kapeluszy. To tak zwane Easter Bonnet.

aktualności rolnicze

Wielkanoc w Afryce

To bardzo ciekawe, ponieważ w Afrykańczycy bardzo dużą wagę przykładają do śpiewania chrześcijańskich hymnów, do celebrowania świąt w sposób bardzo religijny.

wielkanoc w afryce

W Afryce celebruje się święta w sposób bardzo religijny.

fot. pxhere.com

Oczywiście, nieodłącznym elementem każdych świąt są indywidualne elementy danej kultury i tak na przykład, mieszkańcy Afryki do śpiewów i modlitwy dodają bicie bębnów. Dekoruje się także kościoły i domy wzorzystymi ozdobami w kształcie motyli, a wykorzystuje się do tego kwiaty i liście bananowca.

aktualności rolnicze

Wielkanoc w Irlandii

W bardzo nietypowy sposób świętują Irlandczycy. Kiedy my chodzimy z pokarmami do kościoła, by je wyświęcić, Ci organizują wielki przemarsz, pochód, poprzez który ludzie chcą pokazać, że są zmęczeni długim postem i że chcą świętować. Na czele marszu idzie lokalny rzeźnik, który na kiju trzyma śledzia. Mieszkańcy – mówiąc krótko – okładają śledzia czym popadnie, po czym śledź trafia do rzeki, a na kiju zawieszany jest usłany kwiatami barani udziec, który ma symbolizować rozpoczęcie uczty.

aktualności rolnicze

Wielkanoc we Włoszech

Jeśli chodzi o gorących Włochów, dla nich symbolem świąt wielkanocnych nie jest wcale jajko – jest nim baranek. Na ich stołach z kolei aż roi się od pyszności, a ich stoły są suto zastawione. Począwszy od wędlin po barani rosół, kończąc na pieczonej jagnięcinie.

baranek włochy wielkanoc

Baranek jest jednym z najważniejszych symboli we Włoszech.

fot. fotolia.pl

Włosi zwykli mawiać „Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, a Wielkanoc z kim masz ochotę”. Dlatego Włosi traktują te święta podobnie jak my traktujemy majówkę i często wyjeżdżają za miasto, aby odpocząć.

 

Źródła ciekawostek: podroze.se.pl, fokus.tv

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o