Dziś przed godziną 10:00 połączone komisje przyjęły większością głosów projekt tzw. małej ustawy medialnej. W Sejmie trwa debata nad poprawkami. Czy są one konieczne?
Cel jest jeden: chcecie natychmiast przejąć media publiczne!
Zmiany wywołują wiele kontrowersji, a debata jest zagorzała. Projekt m.in. odbiera Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji możliwość wskazywania członków zarządów i rad nadzorczych w TVP i spółkach Polskiego Radia. Projekt przewiduje, że kadencje dotychczasowych szefów i członków rad nadzorczych wygasną w chwili wejścia w życie nowej ustawy. Następnie Minister Skarbu ma powołać w ich miejsce nowe organy, które będą sprawować swoje funkcje do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych.
Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. mediów publicznych, napisał na Twitterze: – Przyspieszamy! Pierwszy etap reformy mediów publicznych już w Sejmie – zmiana sposobu wyboru władz TVP i Polskiego Radia. Drugi krok to będzie zmiana ustroju mediów publicznych i sposobu ich finansowania. Powstaną Media Narodowe: TVP, Polskie Radio i PAP.
Zmiany nie podobają się jednak opozycji, która zarzuca rządom PiS, że mają one charakter wyłącznie personalny.
– Cel jest jeden: chcecie natychmiast przejąć media publiczne! – argumentował Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej.
Dodaj komentarz