Dopłaty na etapy: kto dostanie pierwszy?

1 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wypłatę dopłat bezpośrednich za 2015 r. Jednak ze względu na wadliwie działający system informatyczny ARiMR pieniądze nie trafią od razu do wszystkich rolników. Jak zapowiada ARiMR, dopłaty będą wypłacane w 3 etapach – w grudniu 2015 r. oraz w lutym i kwietniu 2016 r.

Kto najpierw?

W pierwszej kolejności pieniądze trafią do beneficjentów (ok. 450 tys.) posiadających gospodarstwa do 7 ha bez dodatkowych dopłat wynikających z nowego systemu. W pierwszym etapie na realizacje dopłat ARiMR przeznaczy ok. 900 mln zł.

dopłaty na etapy

Za dopłaty będzie można spłacić pożyczki oraz zakupić materiał siewny na nowy sezon.

W lutym dopłaty mają otrzymać kolejni rolnicy (ok. 500 tys.) z wyłączeniem spraw podlegających kontroli na miejscu oraz spraw zawierających deklaracje obszarowe proekologicznych. Natomiast w 3 etapie pozostali. Tyle mówią plany Agencji. Jak będzie wyglądała wypłata należności rolnikom czas pokaże.

Paweł Grzelak z Woli Kalkowej w woj. łódzkim nie kryje zadowolenia, że już wkrótce pieniądze z dopłat znajdą się na jego koncie. Ten rok w rolnictwie szczególnie dla niego był bardzo ciężki. Susza zniszczyła mu większość zasiewów. Aby przeżyć, musiał nie tylko zaciągnąć bankowy kredyt, ale również sprzedać część bydła.

Na realizację płatności bezpośrednich za 2015 r. przeznaczono ok. 3,5 mld euro.

Cieszę, że już wkrótce otrzymam należne mi pieniądze. Za dopłaty zamierzam spłacić cześć pożyczki oraz zakupić materiał siewny na nowy sezon. Może jakość na wszystko mi wystarczy. Nie chciałbym się więcej zapożyczać – mówi nam zatroskany rolnik.

Kiedy można się spodziewać dopłat?

W takiej sytuacji jak pan Grzelak jest w tym roku w Polsce wielu rolników, szczególnie tych gospodarzących na kilku hektarach. Szkoda, aby ich byt uzależniony był od wadliwie działającego systemu. Suszy czy innych zdarzeń atmosferycznych nie da się przewidzieć. Natomiast praca agencji rządowej, działającej na rzecz rolników, uzależniona jest przede wszystkim od rzetelności jej pracowników. Pierwszym, który poniósł konsekwencje wadliwie działającego systemu jest Andrzej Gross, dziś już były prezes ARiMR, odwołany ze swojego stanowiska przez ministra rolnictwa właśnie za nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu informatycznego.

dopłaty na etapy

Szkoda, aby byt rolników uzależniony był od wadliwie działającego systemu. Suszy czy innych zdarzeń atmosferycznych nie da się przewidzieć.

Na realizację płatności bezpośrednich za 2015 r. przeznaczono ok. 3,5 mld euro. Każdy rolnik, który złożył swój wniosek w terminie od 15 marca do 15 maja 2015 r., może liczyć na otrzymanie należnych dopłat w pełnej wysokości. Natomiast ten, kto się spóźnił i dostarczył dokumenty w terminie od 16 maja do 9 czerwca, będzie miał pomniejszone należne płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia – informuje ARiMR.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Nakręć jednominutowy film o swojej wsi i wygraj 3 tys. zł! [AKTUALNOŚCI]

W tym roku odbędzie się już 6. edycja jedynego w Polsce konkursu poświęconego kinematografii o tematyce wiejskiej.

30 maja 2019

Inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych – jak otrzymać wsparcie?

Uwaga, właściciele lasów - dostępna jest nowa forma pomocy z budżetu PROW! Sprawdzamy, czy warto z niej skorzystać!

7 maja 2019

RGT Jakuzzi F1– nowa odmiana rzepaku w Polsce!

Dla każdego rolnika plon to podstawa! Sprawdź wyniki plonowania najnowszej odmiany rzepaku ozimego na Polskim rynku!

3 czerwca 2019