Ekoschemat Dobrostan zwierząt 2024. To już ostatni moment na dokumenty!

To już ostatni moment na złożenie ważnych dokumentów przez rolników ubiegających się o wybrane płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt w 2024 roku. Bowiem w dniu 7 października 2024 r. upływa termin dostarczenia stosownej dokumentacji przez gospodarstwa objęte wymogami wypasu.
Przypominamy także o obowiązku odbycia szkolenia przez wszystkie osoby wnioskujące o jakąkolwiek płatność w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt w 2024 r.
Spis treści
Dobrostan zwierząt – ważny termin
Rolnicy korzystający z ekoschematu Dobrostan zwierząt 2024, których obejmuje wymóg wypasu zwierząt, muszą złożyć odpowiednie dokumenty. Zaś termin ich złożenia mija 7 października 2024 roku. Przypominamy wykaz wymaganych dokumentów.
Tab. 1. Wykaz dokumentów, które musi dostarczyć beneficjent danej płatności.
Wariant ekoschematu Dobrostanu zwierząt | Dokumenty, które należy złożyć do 7 października 2024 r. |
dobrostan krów mlecznych |
lub
|
dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach |
lub
|
dobrostan opasów |
lub
|
dobrostan owiec |
lub
|
dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach |
lub
|
dobrostan kóz |
|
Obowiązkowe szkolenie Dobrostan zwierząt
Beneficjenci ekoschematu Dobrostan zwierząt są zobowiązani do odbycia szkolenia dotyczącego metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Taki wymóg do realizacji tego ekoschematu obowiązuje dopiero od tego roku.
Termin, w którym rolnik musi odbyć to szkolenie mija 14 marca 2025 roku. Po odbyciu szkolenia każda osoba otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu. Jest to dokument potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu. Uściślając, zawiera szczegółowe informacje o tematyce, wymiarze godzin i dacie szkolenia. Zaświadczenie to należy dołączyć do indywidualnego konta na platformie PUE Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Bądź dostarczyć kierownikowi powiatowego biura ARiMR. Zaś termin na złożenie tego dokumentu upływa 21 marca 2025 roku.
Jak zapisać się na szkolenie? Otóż, szkolenia są organizowane przez jednostki doradztwa rolniczego, które udzielają wszelkich informacji na ten temat. Ponadto są dostępne online (e-learning) na stronach ośrodków doradztwa rolniczego. W tej formie odbywają się one m.in. na platformie doradczej eDWIN.
Jakie stawki za dobrostan zwierząt?
Płatności w ramach tego ekoschematu przyznawane są w zależności od gatunku zwierząt, w dwóch wariatach:
- w przypadku świń i bydła — według uzyskanej liczby punktów zgodnej z wybranym wariantem i praktyką utrzymania danego gatunku. W tym przypadku rolnik może wybrać praktyki, które chce zrealizować w swoim gospodarstwie. Lista praktyk oraz skala ich punktacji znajduje się tutaj. Jeden punkt odpowiada kwocie około 100 zł, co wynosi około 22,47 euro, przy przeliczniku 1 euro = 4,45 zł.
- natomiast dla pozostałych gatunków — stawka jest określana w zależności od sztuk zwierząt lub liczby średniookresowej.
Zasady przyznawania wsparcia w ekoschemacie Dobrostan zwierząt
Płatność w ekoschemacie Dobrostan zwierząt podlega degresywności. Oznacza to, że wraz ze wzrostem wartości DJP (duża jednostka przeliczeniowa) w gospodarstwie, płatność będzie mniejsza. Ściśle mówiąc, wsparcie przyznaje się w następujący sposób:
- gospodarstwa o DJP do 100 — otrzymają 100% płatności;
- DJP pomiędzy 100 a 150 — 75% płatności;
- DJP powyżej 150 — skutkuje brakiem płatności.
Od tej reguły istnieje jednak wyjątek. Mianowicie, degresywność płatności nie obowiązuje w przypadku zwierząt utrzymywanych w systemie ekologicznym oraz w przypadku praktyk, które podwyższają poziom ich dobrostanu.
Kiedy wypłata pieniędzy za dobrostan zwierząt?
Decyzje potwierdzające przyznanie płatności w pełnej kwocie nie zostają wysyłane do rolnika. Zatem za dzień doręczenia decyzji uznaje się dzień, w którym przyznana pomoc trafia na rachunek bankowy beneficjenta.
Decyzje o przyznaniu płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt są wydawane do 1 czerwca kolejnego roku. Co oznacza, że składając wniosek o przyznanie płatności w 2024 roku, decyzja będzie wydana w terminie do 1 czerwca 2025 roku.
Źródła: www.modr.mazowsze.pl, edwin.gov.pl, www.gov.pl, odr.pl
