Ekoschematy 2025 — zmiany które nie wszystkim się spodobają

Za niespełna dwa tygodnie, a dokładnie 15 marca rozpocznie się kampania wniosków o dopłaty za 2025 r. Od tego dnia zaczną też obowiązywać ekoschematy 2025 uwzględniające zmiany, z którymi nie zgadza się samorząd rolniczy. Nowe regulacje mogą wpłynąć na wysokość dopłat i możliwość realizacji poszczególnych praktyk rolniczych. Co dokładnie się zmieni? Sprawdźmy!
Ekoschematy 2025 – zmiany w ich zakresie budzą wiele emocji wśród rolników i organizacji rolniczych. Izby rolnicze podkreślają, że nowe przepisy wprowadzane są zbyt późno, przez co rolnicy nie mają czasu na dostosowanie swoich gospodarstw do nowych wymogów. Dodatkowo rozszerzenie zakresu ekoschematów nie uwzględnia wzrostu środków finansowych, co oznacza potencjalne zmniejszenie płatności w poszczególnych działaniach.
Ekoschematy 2025 — zmiany na ostatnią chwilę bez zwiększenia budżetu
Samorząd rolniczy zwrócił przede wszystkim uwagę na zbyt późne wprowadzanie nowych zmian i regulacji w ramach rozporządzenia MRiRW. Po raz kolejny informuje się rolników o zmianach w przepisach w czasie, kiedy często niemożliwe są zmiany w organizacji produkcji.
Należy zwrócić uwagę, że wprowadzane są zmiany rozszerzające zakres ekoschematów bez zwiększenia środków finansowych na ten cel. Tym samym wymusza to zmniejszanie płatności w poszczególnych działaniach – podkreśla KRIR.
Ekoschemat Uproszczone systemy uprawy — zmiany w punktacji
MRiRW zamierza wprowadzić zmiany m.in. w punktacji dla praktyk związanych z uproszczonym systemem uprawy i wymieszaniem słomy z glebą. Izby rolnicze proponują jednak obniżenie progu punktów umożliwiających skorzystanie z ekoschematów z 25% do 20% najwyżej punktowanej praktyki.
Ekoschematy 2025 — zmiany: Ograniczenie liczby ekoschamatów do realizacji
Kolejną zmianą zaproponowaną przez resort rolnictwa, z którą nie zgadza się samorząd rolniczy jest ograniczenie liczby możliwych do realizacji ekoschematów do nie więcej niż dwóch. KRIR obawia się, że doprowadzi to do obniżenia stawek dopłat i konieczności wprowadzenia zmian do zaplanowanych działań. Samorząd rolniczy zawnioskował więc o zwiększenie limitu ekoschematów na tej powierzchni do trzech.

Ekoschematy 2025 — szykują się zmiany od zbliżającej się kampanii wnioskowej, które nie ucieszą wszystkich rolników.
Nowy ekoschemat Materiał siewny — zmiana sposobu wyliczenia płatności
W 2025 r. MRiRW zamierza wprowadzić nowy ekoschemat dotyczący płatności do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany obsiania 25% gruntów w gospodarstwie materiałem kwalifikowanym. Według KRIR obsianie 25% gruntów w gospodarstwie materiałem siewnym kwalifikowanym może spowodować problem z uzyskaniem płatności w ramach tego ekoschematu. W związku z tym samorząd rolniczy zaproponował rozszerzenie listy upraw objętych płatnością. Według KRIR płatności powinny być przyznawane również do upraw kukurydzy, rzepaku i innych kwalifikowanych nasion, przy zachowaniu płatności do upraw określonych w projekcie rozporządzenia.
Ekoschematy — zmiany 2025 – pozostałe uwagi KRIR
Samorząd rolniczy zaproponował także w przypadku ekoschematu dotyczącego gruntów wyłączonych z produkcji usunięcie słowa ,,nowo utworzone”.
Proponowana zmiana pozwoli na zachęcenie rolników do zachowania posiadanych elementów krajobrazu cennych ze względów środowiskowych, obecnie obszary te w większości wyłączone są z płatności bezpośrednich – wyjaśnia KRIR.
KRIR natomiast pozytywnie ocenił zmiany dotyczące Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Przyjęty w projekcie rozporządzenia MRiRW limit płatności oblicza się na podstawie liczby członków spółdzielni x 300 ha. Zdaniem samorządu rolniczego podany sposób jest sprawiedliwy, a dodatkowo sprawia, że członkowie RSP są traktowani na równo z rolnikami indywidualnymi.
O zmianach w ekoschematach pisaliśmy również w artykule – Istotne zmiany w ekoschematach od 2025 r. Sprawdź!
Źródło: MRiRW; www.legislacja.rcl.gov.pl; www.mir.krakow.pl

To ja proponuję obniżenie podstawowej stawki dopłat, o 50% (najchętniej to zabrać całkowicie i płacić tylko za aktywność a nie za cwaniactwo ) i nadwyżkę przekazać na aktywne ekoschematy (bez wymyślanych łąk ptasich, drzew itp), bez limitu ilości z zachowaniem dotychczasowych wyłączeń i obowiązkiem zostawienia słomy przy uprawie bezorkowej. Limit 300 ha łącznie nie jest głupi bo gospodarstwom 100 hektarowym pozwala skorzystać z 3 ekoschematów, a mniejszym z jeszcze większej możliwości. Większym gospodarstwom wystarczy nie przeszkadzać a i tak sobie poradzą ;))