Karp milicki – nie może go zabraknąć na święta

Karp milicki – nie może go zabraknąć na święta

Jak mawiają - święta bez karpia, to nie święta. Ale w tym roku karpia ma być mniej, przynajmniej tego polskiego. Reportaż filmowy - Karp milicki.

Jak mawiają – święta bez karpia, to nie święta. Ale w tym roku karpia ma być mniej, przynajmniej tego polskiego. Najlepszy podobno pochodzi z okolic Milicza. Zanim trafi na nasze stoły mijają co najmniej dwa lata. Karp handlowy przynajmniej miesiąc przed odłowieniem przechodzi „odpijanie”. Co to jest i w jakim celu? Zapraszamy do reportażu filmowego autorstwa Daniela Biernata.

karp milicki Kamil Nowacki

Kamil Nowacki, Stawy Milickie S.A.

Kamil Nowacki, Stawy Milickie S.A. – Nie ma co ukrywać, w tym roku ta produkcja jest na niewystarczającym poziomie, nie są to nasze maksymalne moce przerobowe, natomiast trzeba zwrócić uwagę na jeden zasadniczy fakt, rybę podaną w tym roku na wigilijnym stole zaczęliśmy produkować w maju roku 2015. Rok 2015 pod względem warunków hydrologicznych był rokiem klęski, stąd też bardzo duże straty mięliśmy w narybku i kroczku karpia, co ma odbicie jeszcze na wynik produkcyjny w tym roku.

karp milicki

Zanim karp milicki trafi do sprzedaży, musi rosnąć przed 2-3 lata.

Zanim karp milicki trafi do sprzedaży, musi rosnąć przed 2-3 lata.

Osiąga on różną wielkość, wszystko zależy od procesu produkcji w każdym roku. Minimalna taka wielkość karpia handlowego wynosi 1300 gramów, są również osobniki trzy kilogramowe, te są chętnie kupowane, wiele zależy też od regionu na jaki trafia nasz karp. Region Śląska czy Wielkopolski woli jednak tą rybę większą, jak oni to mówią „łupasioną”, natomiast taka najczęściej kupowana ryba jest w granicach od półtora do dwóch kilogramów. – kontynuuje Nowacki

Karp milicki to tradycja

Aleksander Kowalski hodowlą karpia zajmuje się od ponad 50 lat i jak mówi droga tej ryby na stół wigilijny wcale nie jest taka prosta.

karp milicki Aleksander Kowalski

Aleksander Kowalski, Gospodarstwo Rybackie Milicz

Aleksander Kowalski, Gospodarstwo Rybackie Milicz – Karp musi być do końca w wodzie czystej, napowietrzonej, natlenionej i on musi mieć odpowiedni wygląd. Na magazynie one są przez prawie miesiąc lub nawet dłużej przetrzymywane, stąd ta ryba jest tak zwana odpita, często idzie na płuczkę i dopiero wtedy trafia do klienta.

Okres przedświąteczny to prawdziwe żniwa dla hodowców.

Musimy zapewnić rybę na wigilijne stoły, także pracujemy właściwie prawie, że 24 godziny na dobę, ładujemy już w nocy samochody, które obsługują dostawców hurtowych, jak również mamy w naszych punktach również sprzedaż detaliczną, tak że cały czas na okrągło musimy wszystkie nasze ryby wydać do klientów. – dodaje Kamil Nowacki, Stawy Milickie S.A.

Ile kosztuje karp milicki?

Obecnie cena detaliczna karpia kształtuje się na poziomie od 13 do 15 złotych za kilogram. W marketach rybę możemy kupić znacznie taniej.

I to co w marketach widzimy po 9, 10 złotych to naprawdę jest żenujące, to niszczy rybactwo nasze śródlądowe. Jak ja widzę reklamę z marketu, jak ta ryba wygląda, to przepraszam bardzo, ona nie nakłania do jedzenia. Ryba musi być świeża, lśniąca, oczy jasne, tak że po prostu zachęca, że to jest ryba żywa do ostatniej chwili. – podkreśla Aleksander Kowalski, Gospodarstwo Rybackie Milicz

karp milicki

No oczywiście, że jest pyszny, smaczny milicki karp, bez tego nie ma świąt.

Karpie milickie znane są w całej Polsce i poza jej granicami.

No oczywiście, że jest pyszny, smaczny milicki karp, bez tego nie ma świąt. Proste. – mówi konsument

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce najwięcej ryb spożywamy właśnie w grudniu. W tym okresie przeciętnie konsumujemy prawie kilogram ryby na osobę.

Co w polu piszczy, czyli z jakimi zabiegami wystartowali rolnicy?

Prace polowe idą pełną parą! Rolnicy starają się wykorzystać dobrą pogodę do wykonania niezbędnych działań agrotechnicznych.

24 kwietnia 2018

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. bioplastik

Na jak długo będzie można zawrzeć umowę o pomocy przy zbiorach? Ile wynosi zadłużenie rolników? Sprawdź najnowsze „100 sekund”!

Z wizytą w gospodarstwie Dawida. Czas na zabieg T1 w pszenicy!

Jak przebiegają pierwsze zabiegi fungicydowe na Dolnym Śląsku? Zobacz, jakie są problemy i z czym trzeba walczyć - reportaż wideo.

24 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij