KRUS – emerytury po nowemu

KRUS – emerytury po nowemu

Znów zmiany w świadczeniach KRUS - emerytury po nowemu mogą być zawieszane lub zmniejszane. Dowiedz się więcej

Od 1 grudnia 2017 roku część uzupełniająca emerytury z KRUS jest zmniejszana/zawieszana są po nowemu – mamy nowe kwoty przychodów, na podstawie których podejmowana jest decyzja o tym, czy nasze świadczenia emerytalno-rentowe zostaną zmniejszone lub zawieszone.

KRUS poinformował już rolników o wysokości nowych kwot przychodów. Teraz możemy spodziewać się zawieszenia bądź zmniejszenia emerytury lub renty, gdy kwoty przychodu wynoszą:

  • 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 4 255,59 zł brutto, czyli  – 2 979,00 zł brutto

⇒ część uzupełniająca Twojego świadczenia zostanie zmniejszona

  • 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 4 255,59 zł brutto, czyli – 5 532, 30 zł brutto

⇒ część uzupełniająca Twojego świadczenia zostanie zawieszona

Rozumiem skąd te kwartalne zmiany kwot, ale zawsze się ich obawiam – mówi pani Jadwiga z województwa lubelskiego. – Jestem na granicy kwoty, która decyduje o zmniejszeniu emerytury. Obawiam się o to, czy przy następnej zmianie nie zostanę pozbawiona swoich pieniędzy.

Niektórzy nadal mogą dorabiać bez ograniczeń i strachu, że część uzupełniająca ich świadczeń zostanie zmniejszona bądź zawieszona.

Nie martwię się tymi zmianami, bo skończyłem już 65 lat, osiągnąłem wiek emerytalny – mówi pan Jan z okolic Henrykowa w woj. dolnośląskim. – Mam też ustalone prawo do emerytury rolniczej. Takim osobom jak ja nie zmniejsza się świadczeń niezależnie od osiąganego przychodu.

Osoby, które nie spełniają tych wymogów, o których mówi pan Jan – np. rolnicy pobierający okresową bądź wcześniejszą emeryturę rolniczą – muszą liczyć się z możliwością utraty części pieniędzy. Równocześnie przypominamy, że od 1 stycznia 2018 roku wcześniejsza emerytura nie będzie przyznawana.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Nowe warunki zostały ogłoszone 21 listopada 2017 roku poprzez komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to związek  z ogłoszeniem przez Prezesa GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał tego roku. Kwota ta to dokładnie 4 255, 59 zł.

krus emerytury po nowemu

Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS

"Nasze usługi to nie tylko profesjonalizm, to także serce". To hasło przyświeca załodze Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu

21 kwietnia 2018

Konieczność ubezpieczenia pracowników sezonowych już za 2 tygodnie?

Przepisy wejdą w życie późno, ale… mają ułatwić zatrudnianie pracowników sezonowych i zmniejszyć koszty. Jakie będą zmiany?

17 kwietnia 2018

Koszt zwalczania chwastów w jęczmieniu ozimym

Nikt nie lubi przepłacać, a każda promocja cieszy. Przekonaj się, jak zaoszczędzić na środkach ochrony roślin.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij