Nawałnice nad Polską

Nawałnice nad Polską

Piątkowe nawałnice spowodowały wiele strat. Najciężej było na Dolnym Śląsku.

W piątkowy wieczór wielu z nas przeżyło prawdziwe chwile grozy. Nawałnice nad Polską doprowadziły do wielu zniszczeń. 

Grad i ulewy

Setki powalonych drzew na naszych drogach to tylko część strat związanych z piątkowymi nawałnicami. Fot. M. Januszewska

Burze jakie przeszły nad wieloma regionami naszego kraju były jedynie preludium do tego, co wydarzyło się w piątkowy wieczór. Po serii tropikalnych upałów doszło do zderzenia frontów, które było przyczyną wyjątkowo silnych burz. Wiele osób podkreśla, że od lat nie widzieli tak dużego żywiołu.

O siłę burzy mogliśmy się obawiać już kilkadziesiąt minut przed jej rozpoczęciem. Bardzo niskie i jednocześnie wyjątkowo ciemne chmury nie zwiastowały nic dobrego. Bardzo szybko rozpętało się prawdziwe piekło – wszechogarniająca ciemność w porze, kiedy słońce świeci jeszcze dość wysoko oraz porywisty wiatr przyniosły ze sobą grad wielkości piłeczek ping-pongowych i ulewne deszcze.

Nawałnice nad Polską – szkody także w gospodarstwach

Silny wiatr dosłownice „ścinał” całe lasy. Fot. M. Januszewska

Powalonych zostało wiele drzew. W wielu miejscach zabrakło prądu, a energetycy w skrajnych przypadkach określają czas naprawy nawet na kilka dni. Pozrywane dachy, zniszczone budynki gospodarcze – to tylko niektóre ze szkód, jakie przyniósł ze sobą ten wieczór. „Po kościach” oberwała kukurydza. Bardzo silny porywisty wiatr zdołał złamać wiele roślin, które przecież już niedługo powinny być gotowe do zbioru na kiszonkę. Zniszczone zostały plandeki okrywające stogi słomy, ogrodzenia pastwisk.

Największy żywioł przeszedł nad Dolnym Śląskiem. Niemniej silne burze rozegrały się także na niebie nad wieloma innymi regionami, np. na Pomorzu. Nasza redakcyjna koleżanka przesłała kilka fotografii ze szkód w tej części kraju.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Wielkopolska to region o największej produkcji rolniczej w kraju. Czy w związku z tym obowiązki specjalistów z WODR są inne niż w pozostałych Ośrodkach?

9 sierpnia 2017

Środki produkcji rolniczej – pomoc w wyborze

Wybierając stosowane w gospodarstwie maszyny i produkty, często sugerujemy się opinią innych. Komu ufamy najbardziej?

14 sierpnia 2017

W tym roku zbiory papryki dorodnej i wybarwionej

Podczas prowadzenia plantacji papryki do podstawowych zabiegów należy odpowiednie nawożenie i ochrona roślin.

8 sierpnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij