Nieznane finanse ANR na 2016 r.

Nieznane finanse ANR na 2016 r.

Wstrzymanie sprzedaży ziemi przez ANR na rzecz zawierania umów dzierżawy oznacza zmianę planu finansowego. Co to oznacza?

Wstrzymanie sprzedaży ziemi przez ANR na rzecz zawierania umów dzierżawy oznacza zmianę planu finansowego Agencji. Za dzierżawę 1 ha można uzyskać równowartość ok. 11,5 dt pszenicy, a ze sprzedaży – ponad 21 tys. zł. Czy znane są już finanse ANR na 2016 r.?

Od 2005 r. Agencja Nieruchomości Rolnych, zgodnie z art. 20 ust. 5c ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, odprowadza do budżetu państwa kwoty odpowiadające nadwyżce między środkami uzyskanymi z gospodarowania mieniem Zasobu a środkami wydatkowanymi na realizację jej ustawowych zadań. W ciągu 10 lat przekazała do państwowej kasy łącznie 18,2 mld zł.

Za ubiegły rok ANR zrealizowała plan finansowy i przekazała 1852,1 mln zł do kasy państwa, w tym ponad 1,1 mld zł do budżetu i 744,7 mln zł na Fundusz Rekompensacyjny (dla Zabużan). Jakie są plany na tegoroczne finanse, jeszcze nie wiadomo. ANR czeka na decyzje rządu w tej sprawie. Obecnie w dzierżawie znajduje się ok. 1 mln ha gruntów. Z szacunków Agencji wynika, że 1 ha „zarabia” 450 zł.

Uprawa dyni. Jakie wyzwania stoją przed plantatorami?

Powierzchnia uprawy dyni z roku na rok rośnie, gdyż warzywo to coraz chętniej jest kupowane przez polskich konsumentów. Ciągle jednak nie przekracza 1 % ogólnej uprawy warzyw.

12 października 2017

Rolne grupy producenckie – walka o przetrwanie i rozwój

Działalność ponad 1100 grup producentów rolnych w Polsce to z jednej strony powód do chwały i podziwu nad zaradnością rolników i producentów rolnych.

21 października 2017

Nawożenie drzew owocowych – dobry czas to tuż po zbiorach

Tuż po jesiennych zbiorach warto przeprowadzić nawożenie drzew owocowych. Zanim jednak nawozy trafią do gleby, warto ją przebadać

20 października 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij