Rzepak co rusz atakowany jest przez różne szkodniki. Ledwo powschodził, a w wielu miejscach liście zaczęły być pożerane przez ślimaki. Również groźna jest pchełka w rzepaku.
Pchełka w rzepaku wyjątkowo groźna na starcie
Żerowanie pchełki w rzepaku jest dość łatwe do zaobserwowania. Na liściach zauważymy wygryzione otwory, zazwyczaj będą to okrągłe dziurki w liściach. Ważna jest szybka reakcja w przypadku obserwacji na liściach szkód wyrządzonych przez pchełkę. Jej dalsze bytowanie może znacznie zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną liścia, a to niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji. Przede wszystkim zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna liścia i zdolność do dobrego przezimowania. To również gorsze pobranie składników pokarmowych, zmniejszenie efektywności dokarmiania dolistnego i niższa odporność rośliny. Porażone przez pchełkę rzepakową rośliny są często infekowane suchą zgnilizną kapustnych.
Pchełka rzepakowa we wrześniu i październiku
Pchełka rzepakowa żywi się nie tylko rzepakiem. Atrakcyjne i smakowite są dla niej wszystkie rośliny z grupy kapustowatych, Dorosły osobnik pchełki rzepakowej osiąga długość 3 – 4 mm. Jest owalnego kształtu o barwie czarno – niebieskiej lub też czarno – zielonej. O 2-3 mm dłuższa jest larwa, która posiada barwę przypominającą brudną biel. Jaja pchełki są składane w glebie (przy roślinach) na głębokość ok 1 – 2 cm. Jest to szkodnik niezwykle plenny – jedna samica może złożyć nawet 800 jaj.
Żerowanie pchełki rzepakowej jest dość łatwe do zaobserwowania. Na liściach zauważymy wygryzione otwory, zazwyczaj będą to okrągłe dziurki w liściach. Ważna jest szybka reakcja w przypadku obserwacji na liściach szkód wyrządzonych przez pchełkę.
Pamiętajmy, że podczas okresu zimowego – aż do wiosny – żerują one wewnątrz roślin, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Przez cały maj opuszczają rzepak, aby przepoczwarzyć się w glebie. Chrząszcze na swój żer wyruszają na początku jesieni, kiedy powschodzą młode rośliny rzepaku. W zasadzie zarówno we wrześniu, jak i w październiku powinniśmy obserwować nasze plantacje właśnie pod kątem obecności tego szkodnika.
Tylko kilka zarejestrowanych środków
Naszym sprzymierzeńcem w ochronie przed pchełką mogą być insektycydy. Niestety, tylko kilka preparatów posiada rejestrację do zwalczania tego szkodnika w rzepaku. Dwa insektycydy zarejestrowane w naszym kraju do zwalczania pchełki rzepakowej oparte są o substancję aktywną deltametryna – są to preparaty Decis Mega 50 EW oraz Delta 50 EW. Do walki z tym szkodnikiem kierować można także produkt Sparviero, który działa w oparciu o substancję aktywną lambda – cyhalotryna. Na bazie substancji cyjanotraniliprol działa z kolei środek Lumiposa 625 FS. Jedyny w tym zestawieniu preparat dwuskładnikowy – Inazuma 130 Wg – skonstruowany jest w oparciu o lambda – cyhalotrynę oraz acetamipryd.
Dodaj komentarz