Pchełka w rzepaku robi już szkody

Pchełka w rzepaku robi już szkody

Pchełka zaatakowała już liczne plantacje rzepaku w kraju.

Rzepak co rusz atakowany jest przez różne szkodniki. Ledwo powschodził, a w wielu miejscach liście zaczęły być pożerane przez ślimaki. Również groźna jest pchełka w rzepaku. 

Pchełka w rzepaku wyjątkowo groźna na starcie

pchełka w rzepaku

Żerowanie pchełki może znacznie pogorszyć jakość powierzchni asymilacyjnej liścia.

Żerowanie pchełki w rzepaku jest dość łatwe do zaobserwowania. Na liściach zauważymy wygryzione otwory, zazwyczaj będą to okrągłe dziurki w liściach. Ważna jest szybka reakcja w przypadku obserwacji na liściach szkód wyrządzonych przez pchełkę. Jej dalsze bytowanie może znacznie zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną liścia, a to niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji. Przede wszystkim zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna liścia i zdolność do dobrego przezimowania. To również gorsze pobranie składników pokarmowych, zmniejszenie efektywności dokarmiania dolistnego i niższa odporność rośliny. Porażone przez pchełkę rzepakową rośliny są często infekowane suchą zgnilizną kapustnych.

Pchełka rzepakowa we wrześniu i październiku

Pchełka rzepakowa żywi się nie tylko rzepakiem. Atrakcyjne i smakowite są dla niej wszystkie rośliny z grupy kapustowatych, Dorosły osobnik pchełki rzepakowej osiąga długość 3 – 4 mm. Jest owalnego kształtu o barwie czarno – niebieskiej lub też czarno – zielonej. O 2-3 mm dłuższa jest larwa, która posiada barwę przypominającą brudną biel. Jaja pchełki są składane w glebie (przy roślinach) na głębokość ok 1 – 2 cm. Jest to szkodnik niezwykle plenny – jedna samica może złożyć nawet 800 jaj.

Żerowanie pchełki rzepakowej jest dość łatwe do zaobserwowania. Na liściach zauważymy wygryzione otwory, zazwyczaj będą to okrągłe dziurki w liściach. Ważna jest szybka reakcja w przypadku obserwacji na liściach szkód wyrządzonych przez pchełkę.

Pamiętajmy, że podczas okresu zimowego – aż do wiosny – żerują one wewnątrz roślin, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Przez cały maj opuszczają rzepak, aby przepoczwarzyć się w glebie. Chrząszcze na swój żer wyruszają na początku jesieni, kiedy powschodzą młode rośliny rzepaku. W zasadzie zarówno we wrześniu, jak i w październiku powinniśmy obserwować nasze plantacje właśnie pod kątem obecności tego szkodnika.

Tylko kilka zarejestrowanych środków

Naszym sprzymierzeńcem w ochronie przed pchełką mogą być insektycydy. Niestety, tylko kilka preparatów posiada rejestrację do zwalczania tego szkodnika w rzepaku. Dwa insektycydy zarejestrowane w naszym kraju do zwalczania pchełki rzepakowej oparte są o substancję aktywną deltametryna – są to preparaty Decis Mega 50 EW oraz Delta 50 EW. Do walki z tym szkodnikiem kierować można także produkt Sparviero, który działa w oparciu o substancję aktywną lambda – cyhalotryna. Na bazie substancji cyjanotraniliprol działa z kolei środek Lumiposa 625 FS. Jedyny w tym zestawieniu preparat dwuskładnikowy – Inazuma 130 Wg – skonstruowany jest w oparciu o lambda – cyhalotrynę oraz acetamipryd.

Przezimowanie upraw na poletkach doświadczalnych BASF

Stan plantacji upraw po zimie! Przeczytaj jak mają się oziminy oraz przed jakimi chorobami chronić je wiosną!

16 marca 2018

Wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku

Paleta herbicydów do zabiegów w rzepaku jest skromna. Nie pomagają też ograniczone terminy ich stosowania. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!

6 marca 2018

Test przezimowania zbóż ozimych i rzepaku

Zaorać czy leczyć? Wątpliwości dręczą wielu z nas po ostatnich mrozach. Przed podjęciem decyzji warto się upewnić. Zobacz, jak wykonać test przezimowania

9 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij