Rejestracja ciągnika. Kiedy najlepiej załatwić formalności?

Download PDF

Rejestracja ciągnika nie obejdzie się bez wizyty w starostwie powiatowym. W jaki dzień zrobić to najlepiej? Podpowiadają rolnicy z kilku wyjątkowych miejscowości!

Dane AgriTrac (Martin & Jacob) zazwyczaj służą nam do podsumowywania sprzedaży ciągników w kolejnych miesiącach. Tym razem zajrzeliśmy do nich w nieco innym celu. Sprawdziliśmy, jakimi maszynami pracują gospodarze z takich miejscowości jak Czwartek czy Piątek. I, co najważniejsze, kiedy decydują się na ich rejestrację!

Pod uwagę wzięliśmy dane rejestracyjne z gmin, na terenie których znajdują się omawiane miejscowości. Dotyczą one nowych ciągników i obejmują okres od września 2014 r. do sierpnia 2018 r. włącznie.

Najmocniejsze ciągniki rejestrowane są w Środzie Śląskiej i Środzie Wielkopolskiej, a najsłabsze – w Czwartku i Piątku

Moc ma znaczenie

Fabrycznie nowy, używany, kupiony od rodaka lub sprowadzony z zagranicy… Ciągników jest wiele, a każdy z nich potrzebuje tablicy. Najmocniejsze maszyny warto rejestrować w środku tygodnia. Przeciętna moc traktora trafiającego w ostatnich latach do Środy Śląskiej to aż 130 KM. Dla porównania, w łódzkim Piątku jest to jedynie 89 KM. Ciekawe, czy ma to coś wspólnego ze spadkiem motywacji do pracy w związku ze zbliżającym się weekendem?

W ostatnich latach w Środzie Śląskiej nie ma sobie równych New Holland T7.270.

fot. agrofoto_Michalq66

Traktor na każdy dzień

Większość z nas nie przepada za poniedziałkami. Widać to już na przykładzie mapy Polski – brakuje na niej nawet miejscowości kojarzącej się z tym dniem! Traktorowy tydzień zaczynamy więc od wtorku. To dobry moment na rejestrację ciągnika marki Zetor lub Massey Ferguson. Najlepiej, by jego moc oscylowała wokół 117 KM. Właśnie takie maszyny nie mają sobie równych w wielkopolskim Wtórku.

Fani niebiesko-białych traktorów powinni poczekać do środy. New Holland jest najchętniej wybieraną marką „nówek” zarówno w Środzie Śląskiej, jak i Środzie Wielkopolskiej. Gospodarze z pierwszej z tych miejscowości w ostatnich latach szczególnie upodobali sobie 228-konny model T7.270.

Case IH Farmall 85A

Najbardziej „piątkowym” ciągnikiem jest Case IH Farmall 85A.

fot. agrofoto_mateusz09090

Rejestracja ciągnika marki Ursus powinna pójść najsprawniej w czwartek. To najpopularniejszy producent w gminie Lublin, na terenie której leży Czwartek. Z pewnością nie bez znaczenia jest tu bliskość siedziby firmy. Tamtejsi gospodarze najczęściej decydują się na model 11054 z 110 KM pod maską.

W piątek warto złożyć dokumenty do maszyny z oferty Case IH. Właśnie ta marka ciągników króluje w łódzkim Piątku. Największym zainteresowaniem cieszy się tam ostatnio konstrukcja o oznaczeniu Farmall 85A.

Najszybsza rejestracja ciągnika

Najmniej ciągników rejestrowanych jest w poniedziałki, a najwięcej – w czwartki

Formalności rejestracyjne możemy załatwić od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia starostwa powiatowego. Sprawdziliśmy, w jaki dzień tygodnia polscy rolnicy udają się tam najchętniej. W tym przypadku pod uwagę wzięliśmy rejestracje zarówno nowych, jak i używanych traktorów, z ostatnich 12 miesięcy.

Okazuje się, że najmniej gospodarzy wybiera się do urzędu w poniedziałek. Drugim dniem z najniższą liczba rejestracji ciągników jest piątek. Wygląda więc na to, że rolnicy lubią sobie przedłużać weekendy!

Dla odmiany najwięcej rejestracji odnotowywanych jest w czwartki. Różnica pomiędzy najmniej a najbardziej obleganym dniem tygodnia jest jednak bardzo niewielka. Większe znaczenie mają z pewnością potrzeby maszynowe sąsiadów.

Rejestracje ciągników tydzień

Jeśli dzień rejestracji ciągnika miałby jakieś znaczenie, wybierano by takie maszyny.

*Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o