Suszenie trawy na paszę: o czym pamiętać?

Download PDF

Na wartość pokarmową paszy dla zwierząt składa się wiele czynników. Suszenie trawy, choć wydaje się prostym zajęciem, również niesie za sobą wiele niespodzianek.

Najbardziej wartościowe są trawy pastewne i rośliny motylkowate. Pasza wyprodukowana na łące i pastwisku, na których wymienione grupy roślin występują w dużych ilościach, ma dużą wartość pokarmową, gdyż jest smaczna, zawiera dużo białka, witamin i innych składników. Korzystne właściwości mają także zioła pastewne, które przyczyniają się do zwiększenia zawartości makro- i mikroelementów.

Suszenie trawy

Susząc trawę na paszę, nie możemy zapomnieć o przetrząsaniu.

Ruń dobrej łąki powinna zatem zawierać:

  • 50% traw wysokich,
  • 30% traw średnio wysokich i niskich,
  • 10–20% roślin motylkowatych
  • oraz do 10% ziół.

Na pastwisku te proporcje powinny się kształtować następująco: 30% traw wysokich, 50% traw średnio wysokich i niskich, 10–20% roślin motylkowatych oraz do 10% ziół.

Dobrej jakości siano powinno zawierać ok. 15% białka w suchej masie, z czego ona sama nie powinna przekraczać 20%, a włókna 30% – mówi prof. dr hab. inż. Henryk Czyż z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

Z forum

Powiązany temat:

maszyny zielonkarskie - optymalny wybór
agrofunZetor
witam, obecnie nie mam możliwości korzystania z komputera więc pisze z tela, więc w razie czego proszę o wyrozumiałość moderatorów i przeniesienia tematu w odpowiedni dział w raz...
zobacz więcej »
panmino
Witam mam pytanie, co do zgrabiarko przetrząsacza pasowego do siana, czy sprawdza sie on przy przetrząsaniu siana, czy już lepszy bedzie zwykły pająk? oraz czy przy zgrabianiu sia...
zobacz więcej »
agrofunZetor
bierz Zetora, jest prostszy i tańszy w naprawach niż te składaki Farmtraki
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o