KE: ukraińska konkurencja dla polskiego drobiu

KE: ukraińska konkurencja dla polskiego drobiu

Ukraina w tym roku wyeksportuje do Unii 20 tys. ton mięsa drobiowego. Czy polskim producentom grozi ukraińska konkurencja?

W tym roku, dzięki przyznanym przez Brukselę bezcłowym kontyngentom na handel żywnością, Ukraina wyśle do Unii 20 tys. ton mięsa drobiowego. Czy grozi nam konkurencja?

Władze w Kijowie naciskają na Komisję Europejską, by zwiększyła limity dostaw. Ta na razie pozostaje nieugięta. Jednak w 2016 r. weszła w życie umowa między UE a Ukrainą o pogłębionej strefie wolnego handlu. Oznacza to stopniowe otwieranie rynków Wspólnoty na towary naszych sąsiadów. Póki co tylko jeden zakład spełnia wszystkie normy umożliwiające eksport. Pozostałe muszą się dostosować.

Agrobiznes wyliczył, że nawet z cłem i zachowaniem wszystkich obowiązujących w UE norm ukraiński drób byłby tańszy od polskiego. Ma to związek z tańszą siłą roboczą oraz zbożami, które stanowią podstawę karmy dla drobiu. Za kilka lat tamtejsi producenci mogą realnie zagrozić polskim.

Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa ostrzega, że zwiększający się udział w rynku wschodnich producentów może nie przysłużyć się UE: – Jest to jedno z głównych zagrożeń dla sektora drobiarskiego w UE, nie tylko w Polsce.

Póki co Bruksela nie wyraża zgody na zwiększenie limitów, ale konkurencja dla Polski może z czasem stać się bardziej realna.

Dobrostan krów mlecznych i cieląt

Dobrostan to stan harmonii pomiędzy zwierzęciem a środowiskiem, w którym przebywa. Specjaliści wskazują na powiązanie dobrostanu z wydajnością mleczną.

10 stycznia 2018

Ubezpieczenia rolne upraw i zwierząt – 900 mln zł niewykorzystane!

Dopłaty na ubezpieczenia rolne upraw i zwierząt nie zostały w 2017 r. wykorzystane. Z tego powodu opozycja krytykuje rząd. Co dalej z ubezpieczeniami?

10 stycznia 2018

Zbliża się rozliczenie podatku dochodowego emeryta i rencisty

Czas na rozliczenie podatku dochodowego z KRUS. Kasa poinformowała, do kiedy przekaże emerytom i rencistom formularze.

12 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij