Ani UOKiK, ani służby specjalne nie pomogą sadownikom!

Ani UOKiK, ani służby specjalne nie pomogą sadownikom!

Niskie ceny skupu jabłek, protesty sadowników, a w końcu interwencja ministerstwa i sprawdzanie, czy to zmowa cenowa... Co dalej?

Tego sezonu producenci owoców do udanych raczej nie zaliczą. Niskie ceny skupu, zwłaszcza jabłek przemysłowych, doprowadziły nawet do demonstracji sadowników w Warszawie. Jeszcze zanim ona nastąpiła, ministerstwo rolnictwa pod wpływem postulatów organizacji rolniczych wysłało – tradycyjny – coroczny wniosek o zbadanie podejrzenia zmowy cenowej wśród przetwórców owoców.

Piszę „tradycyjny” i „coroczny”, ponieważ w poprzednich latach ministrowie rolnictwa również składali takie wnioski, licząc, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyśle swoje „zbrojne ramię” i wykaże, że podmioty skupowe umawiają się, jak niska ma być cena skupu dla rolnika.

W poprzednich latach ministrowie rolnictwa również składali takie wnioski, licząc, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyśle swoje „zbrojne ramię”.

Takie oczekiwania zawsze były i zapewne będą. Podobnie jak utyskiwanie, że UOKiK nic robi… Robi. Przynajmniej czasami.

Na przełomie 2015/2016 r. prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy zmiana cen na rynku skupu jabłek przemysłowych nie była wynikiem porozumienia ustalającego ceny. Od razu zaznaczmy, że urzędnicy nie próbowali tego wyjaśnić tylko zza swoich biurek. W toku postępowania dokonano równoczesnych przeszukań u kilku przedsiębiorców zajmujących się skupem i przetwórstwem jabłek przemysłowych. Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci 25 tys. plików, a do szczegółowej analizy wytypowano 10 tys. dokumentów. Analizie poddano korespondencję mailową członków zarządu oraz osób odpowiedzialnych za nadzór nad skupem. Przebadano raporty dzienne ze skupu i zestawienia związane ze skupem jabłek i produkcją koncentratu.

uokik

Ceny na rynku jabłek są obecnie tak niskie, że nie rekompensują środków poniesionych na produkcję.

I co? I nic. Tak szczegółowe i zakrojone na szeroką skalę dochodzenie nie ujawniło nie tylko bezpośredniego porozumienia cenowego, ale nawet domniemania, że mogło być ono zawarte.

Aby bowiem udowodnić zmowę cenową, trzeba posiadać dowody! Przynajmniej takie, które uprawdopodobnią istnienie antykonkurencyjnej praktyki. Same zawiadomienie organizacji rolniczej, choćby poparte nie wiem jak mocnym przekonaniem, nie wystarczy.

uokik jabłka

Rolnicy obawiają się, że niskie ceny jabłek w skupach są wynikiem zmowy cenowej.

Żeby nie było wątpliwości, uważam, że 20 gr/kg jabłek przemysłowych to cena zabójczo niska dla rolnika. Ale wzywanie co roku na pomoc UOKiK niczego nie zmieni. To wprawdzie banał, ale trzeba jasno powiedzieć, że po stronie sadowników musi powstać silny skonsolidowany podmiot, który będzie w stanie przeciwstawić się przemysłowi przetwórczemu.

Podczas jednej z wielu w ostatnim czasie dyskusji o rynku owoców, jakie miały miejsce w parlamencie, padło nawet stwierdzenie, że jeżeli UOKiK nie radzi sobie, to sprawą niskich cen powinny zająć się służby specjalne. Pytanie kogo na pomoc wezwiemy, jeżeli polskie służby specjalne także nic nie pomogą…

 

Przeczytaj inny felieton tego autora: CETA na celowniku! Kto zyska na wolnym handlu?

Ceny żywca wieprzowego coraz niższe: rolnicy chcą interwencji ministerstwa

ASF się rozprzestrzenia, eksport wieprzowiny spada, a polskie zakłady mięsne skupiają się na imporcie surowca z innych państw UE.

16 marca 2018

Wody Polskie nadzorują meliorację, a Polacy za wodę zapłacą większe rachunki

Melioracja pod skrzydłami PGW Wody Polskie i wyższe rachunki za wodę to główne zmiany jakie niesie ze sobą nowe Prawo wodne.

18 marca 2018

Protest producentów ziemniaków: po rozmowach z ministrem

Plantatorzy z "Unii Warzywno- Ziemniaczanej" na gorąco podsumowują spotkanie z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

17 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij