Od 30 października do 31 grudnia bieżącego roku można składać wnioski na przyznanie wsparcia w ramach działania „ Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Wsparcie dla grup producentów rolnych to dodatkowe pieniądze, które można wykorzystać na rozwój grupy i poszczególnych jej członków. Pomoc przyznawana jest na 5 lat.
Zrzeszanie się rolników w grupy producentów ma sporo zalet i może przynieść im wiele korzyści. Może to być również antidotum na nieustannie rosnące wymagania odbiorców produktów rolnych.
Wsparcie dla grup producentów rolnych szansą na rozwój
Polska jest krajem o dosyć dużym rozdrobieniu agrarnym, co powoduje, że opłacalność produkcji w indywidualnych gospodarstwach nie zawsze jest wysoka
– Przynależność do grup producentów poprawia konkurencyjność rolników, zwiększa opłacalność produkcji oraz pozwala na ustabilizowanie rynków zbytu. Obecność w grupach producentów daje również szanse obniżenia kosztów funkcjonowania przez wspólne robienie zakupów czy użytkowanie maszyn i urządzeń. Poprawia też pozycję negocjacyjną w kontaktach handlowych – podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Grupy producentów mogą też liczyć na spore unijne wsparcie. Pomoc w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” jest przyznawana do nowo powstałych grup producentów, w których skład wchodzą wyłącznie osoby fizyczne.
Kto może ubiegać się pomoc
O pomoc mogą ubiegać się grupy producentów, które zostały uznane przez dyrektora regionalnego oddziału ARiMR na podstawie planu biznesowego, łączą producentów jednego produktu oraz zadeklarują realizację przedstawionego planu biznesowego w ciągu 5 lat trwania unijnego wsparcia. Niestety, nie wszystkie grupy mogą liczyć na pomoc.
Wsparcie dla grup producentów rolnych nie jest przeznaczona dla grup zajmujących się hodowlą drobiu oraz wyrobami z mięsa drobiowego i podrobów.
O kolejności zdecyduje punktacja
– Pomoc dla grup producentów rolnych przyznawana jest na czas 5 lat, licząc od momentu powstania grupy – informuje ARiMR. – Wysokość pomocy finansowej, którą może otrzymać grupa producentów jest uzależniona od wartości przychodów netto, jakie wnioskująca grupa uzyskała ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach.
Wnioski o przyznanie pomocy dla grup producentów należy składać w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystkie złożone wnioski będą podawane ocenie punktowej, na podstawie uzyskanej liczby punktów ustalana będzie kolejność przyznawania pomocy.
Dodaj komentarz