Wsparcie dla grup producentów rolnych – pomoc finansowa.
fot. Pixabay.com

Wsparcie dla grup producentów rolnych – pomoc finansowa.

Można już składać wnioski o wsparcie dla grup producentów. Unijna pomoc dla nowo powstałych grup przyznawana jest na 5 lat.

Od 30 października do 31 grudnia bieżącego roku można składać wnioski na przyznanie wsparcia w ramach działania „ Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Wsparcie dla grup producentów rolnych to dodatkowe pieniądze, które można wykorzystać na rozwój grupy i poszczególnych jej członków. Pomoc przyznawana jest na 5 lat.

Zrzeszanie się rolników w grupy producentów ma sporo zalet i może przynieść im wiele korzyści. Może to być również antidotum na nieustannie rosnące wymagania odbiorców produktów rolnych.

Wsparcie dla grup producentów rolnych szansą na rozwój

Polska jest krajem o dosyć dużym rozdrobieniu agrarnym, co powoduje, że opłacalność produkcji w indywidualnych gospodarstwach nie zawsze jest wysoka – ARMiR

– Przynależność do grup producentów poprawia konkurencyjność rolników, zwiększa opłacalność produkcji oraz pozwala na ustabilizowanie rynków zbytu. Obecność w grupach producentów daje również szanse obniżenia kosztów funkcjonowania przez wspólne robienie zakupów czy użytkowanie maszyn i urządzeń. Poprawia też pozycję negocjacyjną w kontaktach handlowych – podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Grupy producentów mogą też liczyć na spore unijne wsparcie. Pomoc w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” jest przyznawana do nowo powstałych grup producentów, w których skład wchodzą wyłącznie osoby fizyczne.

Kto może ubiegać się pomoc

O pomoc mogą ubiegać się grupy producentów, które zostały uznane przez dyrektora regionalnego oddziału ARiMR na podstawie planu biznesowego, łączą producentów jednego produktu oraz zadeklarują realizację przedstawionego planu biznesowego w ciągu 5 lat trwania unijnego wsparcia. Niestety, nie wszystkie grupy mogą liczyć na pomoc.

Wsparcie dla grup producentów rolnych nie jest przeznaczona dla grup zajmujących się hodowlą drobiu oraz wyrobami z mięsa drobiowego i podrobów.

O kolejności zdecyduje punktacja

– Pomoc dla grup producentów rolnych przyznawana jest na czas 5 lat, licząc od momentu powstania grupy – informuje ARiMR. – Wysokość pomocy finansowej, którą może otrzymać grupa producentów jest uzależniona od wartości przychodów netto, jakie wnioskująca grupa uzyskała ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach.

Wnioski o przyznanie pomocy dla grup producentów należy składać w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystkie złożone wnioski będą podawane ocenie punktowej, na podstawie uzyskanej liczby punktów ustalana będzie kolejność przyznawania pomocy.

Rekompensaty dla rolników na bioasekurację

8 mln zł w 2018 r. trafi do gospodarstw z obszarów ASF, w których zaprzestano hodowli świń. Wypłaty od 15 maja 2018 r.!

12 lutego 2018

Nowelizacja prawa łowieckiego – Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone?

Bioasekuracja na terenie całego kraju, szacownie strat łowieckich przez niezależne komisje, godziwe odszkodowania dla rolników w najbliższym czasie!

20 lutego 2018

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – rusza nabór wniosków

Od 19 lutego 2018 r. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z ARiMR. Jest o co się starać. Można otrzymać nawet do 500 tys. zł.

19 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij