Wsparcie dla grup producentów rolnych – pomoc finansowa.
fot. Pixabay.com

Wsparcie dla grup producentów rolnych – pomoc finansowa.

Można już składać wnioski o wsparcie dla grup producentów. Unijna pomoc dla nowo powstałych grup przyznawana jest na 5 lat.

Od 30 października do 31 grudnia bieżącego roku można składać wnioski na przyznanie wsparcia w ramach działania „ Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Wsparcie dla grup producentów rolnych to dodatkowe pieniądze, które można wykorzystać na rozwój grupy i poszczególnych jej członków. Pomoc przyznawana jest na 5 lat.

Zrzeszanie się rolników w grupy producentów ma sporo zalet i może przynieść im wiele korzyści. Może to być również antidotum na nieustannie rosnące wymagania odbiorców produktów rolnych.

Wsparcie dla grup producentów rolnych szansą na rozwój

Polska jest krajem o dosyć dużym rozdrobieniu agrarnym, co powoduje, że opłacalność produkcji w indywidualnych gospodarstwach nie zawsze jest wysoka – ARMiR

– Przynależność do grup producentów poprawia konkurencyjność rolników, zwiększa opłacalność produkcji oraz pozwala na ustabilizowanie rynków zbytu. Obecność w grupach producentów daje również szanse obniżenia kosztów funkcjonowania przez wspólne robienie zakupów czy użytkowanie maszyn i urządzeń. Poprawia też pozycję negocjacyjną w kontaktach handlowych – podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Grupy producentów mogą też liczyć na spore unijne wsparcie. Pomoc w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” jest przyznawana do nowo powstałych grup producentów, w których skład wchodzą wyłącznie osoby fizyczne.

Kto może ubiegać się pomoc

O pomoc mogą ubiegać się grupy producentów, które zostały uznane przez dyrektora regionalnego oddziału ARiMR na podstawie planu biznesowego, łączą producentów jednego produktu oraz zadeklarują realizację przedstawionego planu biznesowego w ciągu 5 lat trwania unijnego wsparcia. Niestety, nie wszystkie grupy mogą liczyć na pomoc.

Wsparcie dla grup producentów rolnych nie jest przeznaczona dla grup zajmujących się hodowlą drobiu oraz wyrobami z mięsa drobiowego i podrobów.

O kolejności zdecyduje punktacja

– Pomoc dla grup producentów rolnych przyznawana jest na czas 5 lat, licząc od momentu powstania grupy – informuje ARiMR. – Wysokość pomocy finansowej, którą może otrzymać grupa producentów jest uzależniona od wartości przychodów netto, jakie wnioskująca grupa uzyskała ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach.

Wnioski o przyznanie pomocy dla grup producentów należy składać w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystkie złożone wnioski będą podawane ocenie punktowej, na podstawie uzyskanej liczby punktów ustalana będzie kolejność przyznawania pomocy.

Dzierżawa gruntów Skarbu Państwa – jak to zrobić?

Jak wydzierżawić grunt od państwa? Jak uzyskać informację o dostępności gruntów ornych pod dzierżawę w danym województwie czy gminie?

15 listopada 2017

Ustawa o gospodarstwie rolnym ma obowiązywać już w 2018 r.

Czy w nowym roku będą zmiany prawa w rolnictwie? Minister rolnictwa zapowiada nową ustawę i podsumowuje dwa lata. Co znajdzie się w zapowiadanej ustawie?

21 listopada 2017

Farmy wiatrowe na wsi – walka o przetrwanie

Aż 40% ogólnej energii wiatrowej produkowanej w Polsce powstaje dzięki wiatrakom, w które Polskie rodziny na wsi zainwestowały oszczędności swojego życia.

23 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij