Zaprawianie ziarna przed siewem. Warto.

Download PDF

Zaprawianie ziarna przed siewem pozwala zabezpieczyć przyszły łan przed patogenami. To właściwie konieczność, jeśli chcemy myśleć o dobrych wschodach i plonie. Co na to rolnicy i eksperci?

Pan Adam z Przemkowa (woj. dolnośląskie) od 10 lat prowadzi 15 ha gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli krów mlecznych i produkcji zbożowej z przeznaczeniem na pasze. – Bez zaprawiania zboża przed siewem nie da się dziś w ogóle prowadzić produkcji zbóż, a stara metoda na węch, stosowana jeszcze przez naszych dziadków nie sprawdza się przy niewielkim skażeniu ziarna grzybem – przekonuje rolnik. – Moim zdaniem warto zainwestować w zaprawę, bo mniej wydamy na opryski, które do najtańszych przecież nie należą.

Niebezpieczne grzyby

Jak przekonuje pan Zbigniew, ekspert ds. nasiennictwa z jednej z firm dystrybucyjnych, inwestycja w dobre ziarno zawsze się opłaca. Zakup ziarna kwalifikowanego daje nam większą pewność, że jest ono pozbawione patogenów. Wynika to z pieczołowitego procesu produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Niebezpieczne grzyby nie są widoczne gołym okiem. Zaopatrując się więc w materiał siewny z niewiarygodnego źródła, musimy się liczyć z możliwością przenoszenia chorobotwórczych grzybów.  Ujawnią się one dopiero wraz z kiełkowaniem w glebie. Stąd tak ważne jest zaprawianie ziarna przed siewem lub zakup materiału już zaprawionego.

Do najpowszechniejszych chorób wywołanych przez grzyby bytujące na materiale siewnym należą:

  • śnieć cuchnąca i śnieć gładka (pszenica jara i ozima),
  • głownia pyląca (jęczmień),
  • głownia źdźbłowa (żyto),
  • występująca w przypadku wielu gatunkach zbóż zgorzel siewek.

Choroby te mogą doprowadzić do znacznej redukcji jakościowej i ilościowej przyszłego plonu.

Dobra inwestycja

Jedyną skuteczną ochroną przed groźnymi chorobami wywołanymi przez grzyby bytujące na materiale siewnym jest każdorazowe zaprawianie ziarna przed siewem. Zaprawa chroni bowiem nie tylko przed grzybami bytującymi na ziarnie, ale również tymi znajdującymi się w samej glebie. Należy również pamiętać, że nie ma skutecznych fungicydów, które w ramach oprysku można by zastosować w czasie wzrostu roślin. Dlatego zaprawianie ziarna powinno stanowić pierwszą i podstawową ochronę każdego łanu zbóż. Ma to także swoje uzasadnienie ekonomiczne – koszt zaprawy jest bowiem niewspółmiernie mały do skutków jej niezastosowania.

***

Zaprawianie ziarna i inne kwestie związane z materiałem siewnym omawiają również rolnicy-użytkownicy forum rolniczego AgroFoto.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o