Jedna uprawa, jeden program – to najprostsze rozwiązanie. Taki wariant byłby bardzo przydatny w ochronie zbóż przed zachwaszczeniem. Jednak cztery uprawy podstawowych zbóż ozimych i podobnie cztery gatunki zbóż jarych nie pozwalają na jakiekolwiek ujednolicenie programu.
Można się doszukać bardzo wielu podobieństw, ale absolutnie nie można się na nich opierać. Efekt chwastobójczy mógłby być zadowalający jednak selektywność w stosunku do poszczególnych zbóż mogłaby być bardzo zróżnicowana. Nie ulega wątpliwości, że do najbardziej popularnych zbóż należą formy ozime i jare pszenicy i jęczmienia. To właśnie te zboża produkuje się na największych areałach. Wiele herbicydów można uznać, za uniwersalne, zalecane do odchwaszczania obu form ozimych, a niektóre równocześnie również do zwalczania chwastów także w formach jarych.
Selektywność czy rejestracja?
W celu łatwego zorientowania się, który z herbicydów będzie skuteczny jeśli chodzi o zwalczanie chwastów w jęczmieniu lub pszenicy, dokonano zestawienia podstawowych substancji czynnych z wyszczególnionym zaleceniem do form ozimych i jarych (zobacz w tabeli poniżej).
Porównanie możliwości zastosowania takich samych herbicydów w pszenicy i jęczmieniu:
Informacje tę poszerzono także o nazwy produktów handlowych. Niestety w aktualnych zaleceniach nie można postawić znaku równości między herbicydami posiadającymi takie same substancje czynne. Od razu nasuwa się pytanie, gdzie jest granica między selektywnością poszczególnych substancji czynnych, a ich węższą lub szerszą rejestracją.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Formy jęczmienia ozimego przede wszystkim wykazują największą wrażliwość na związki sulfonylomocznikowe. Zwalczanie chwastów w jęczmieniu częścią z nich w ogóle nie jest polecana.
Jodosulfuron metylosodowy
Badania bardzo często potwierdzają jego fitotoksyczność tylko w stosunku do poszczególnych odmian jęczmienia. Jednak ryzyko jest zbyt duże, by producenci zalecali ten związek tylko w określonych odmianach. Wyjątek stanowi jedynie preparat Sekator 125 OD, który jest również zalecany do zwalczania chwastów w jęczmieniu jarym. Wynika to z faktu, że jodosulfuron metylosodowy zalecany w fabrycznej mieszaninie jest stosowany w stosunkowo niskiej dawce.
Chlorosulfuron
Zgodnie z odległymi zaleceniami był zarejestrowany we wszystkich zbożach ozimych. Od dłuższego czasu jest to substancja, którą w jęczmieniu ozimym zaleca się z pewnymi ograniczeniami. Niektóre formy są zalecane tylko do zabiegów nalistnych, a w przypadku jęczmienia jarego tylko w niskich dawkach w celu zwalczania głównie samosiewów rzepaku.
Tritosulfuron
Niektóre formy tritosulfuronu są zalecane do zwalczania chwastów wyłącznie w jęczmieniu jarym. Tifensulfuron jest komponentem ośmiu herbicydów, z których tylko Tivmetix jest zalecany w jęczmieniu ozimym, natomiast w kilku przypadkach jest zalecany w jęczmieniu ozimym. Flupyrsulfuron metylowy, sulfosulfuron czy z pokrewnej grupy chemicznej propoksykarbazon sodowy nie posiadają rejestracji w jęczmieniu ozimym.
Inne sulfonylomoczniki
O niektórych z nich można powiedzieć, że ich rejestracja jest dość „swobodna”. Należy do nich z pewnością tribenuron metylowy. Zarejestrowany jest w ponad 20. formach użytkowych, a jego rejestracja jest „w kratkę”. Zwalczanie chwastów w jęczmieniu ozimym jest dopuszczalna tylko w części z nich. Podobna sytuacja dotyczy form jarych jęczmienia.
Takich substancji czynnych jest więcej, także z poza grupy sulfonylomoczników. Należą do nich np. chlorotoluron, florasulam czy prosufokarb. Z czego to wynika? Powody na ogół są dwa:
- Producent bada swój środek w określonych uprawach. Pozytywne wyniki przedstawia do rejestracji i uzyskuje ją tylko dla przebadanych upraw.
- Inny, mniej elegancki przykład, to rejestracja popularnej substancji czynnej tylko w formie minimum (mniejsze koszty rejestracji). Producent może liczyć na to, że plantator i tak „wie”, w jakich uprawach preparat można stosować.
Syntetyczne auksyny (regulatory wzrostu)
To przede wszystkim 2,4-D, MCPA, dikamba, mekoprop, mekoprop-P. Preparaty rejestrowane na wszystkie możliwe sposoby. Od zaleceń w jednym zbożu aż po osiem i więcej gatunków (durum, proso, orkisz). Wszyscy plantatorzy wiedzą, że to substancje czynne bardzo selektywne dla zbóż (oprócz kukurydzy!).
Stosowanie ich nie grozi fitotoksycznym działaniem, chociaż w zawężonej rejestracji, nie zawsze jest zgodne z przepisami. Do popularnych regulatorów wzrostu zaliczany jest także fluroksypyr. Jest selektywny dla wszystkich zbóż, a jego rejestracja bardzo zróżnicowana. Zwalczanie chwastów w jęczmieniu zarówno ozimym, jak i jarym (oprócz pszenicy) substancją z tej samej grupy – chlopyralidem – według rejestracji jest możliwa tylko w jednym przypadku. Inny reprezentant aminopyralid nie posiada rejestracji w formie ozimej, a niektóre z herbicydów można stosować w jęczmieniu jarym.
Zwalczanie chwastów w jęczmieniu, ale tylko jednoliściennych?
W celu zwalczania tylko gatunków jednoliściennych można stosować pinoksaden. Jest selektywny dla form ozimych i jarych. Z kolei fenoksaprop-P-etylu produkowany jest w dwóch formach użytkowych.
Zwalczanie chwastów w jęczmieniu ozimym za pomocą formulacji 069 EW nie jest zalecane, natomiast formulacja 110 EC może być stosowana w tej formie. Obie formy, chociaż nie wszystkie produkty handlowe można stosować w jęczmieniu jarym.
Do popularnych regulatorów wzrostu zaliczany jest także fluroksypyr. Jest selektywny dla wszystkich zbóż, a jego rejestracja bardzo zróżnicowana.
Jak wynika z porównania możliwości stosowania takich samych preparatów (substancji czynnych) w pszenicy i jęczmieniu zalecenia są zróżnicowane na bazie nie tylko selektywności, ale także rejestracji. Brak zaleceń określonej substancji czynnej do odchwaszczania jęczmienia nie zawsze wynika z braku selektywności – może być spowodowane procedurami rejestracyjnymi. Chcąc podjąć decyzję o zastosowaniu konkretnego preparatu, warto się zorientować o charakterze jego substancji czynnych. Mogą się okazać bardziej selektywne, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. W tym celu należy przejrzeć kilka etykiet, pomocna może także się okazać załączona powyżej tabela.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Dodaj komentarz