15 czerwca: ostatni dzień na złożenie wniosku

15 czerwca upływa termin składania wniosków o wypłatę dopłat bezpośrednich za 2016 r. Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do piątku wniosków nie złożyło wciąż ok. 170 tys. uprawnionych. W sumie na wypłatę dopłat bezpośrednich przewidziane jest 14 mld zł.

15 czerwca to ostatni dzień, w którym rolnicy – bez ponoszenia konsekwencji finansowych – mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2016 r. Termin składania dokumentów, na wniosek polskiego rządu, wydłużyła o miesiąc Komisja Europejska. Mimo że czasu było więcej, ok. 170 tys. rolników nadal nie dostarczyło dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Apeluję do wszystkich rolników, którzy jeszcze nie złożyli dokumentów, aby udali się do biur powiatowych i złożyli wnioski  mówi Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa– Nie ma co zwlekać i tracić pieniądze.

Aby ułatwić rolnikom składanie wniosków, w ostatnim tygodniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła pracę oddziałów tak, aby mogły przyjmować interesantów od 7:30 do 18:00. Dodatkowo, w ostatnim dniu składania dokumentów, czyli 15 czerwca, biura będą pracować do ostatniego petenta.

– Przede wszystkim kładę duży nacisk na zmianę podejścia do rolnika, zmianę podejścia do każdego człowieka, który przychodzi do agencji  dodaje Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich można składać osobiście, przez pełnomocnika albo wysłać dokumenty pocztą. Można też wypełnić wniosek za pośrednictwem Internetu. W tym wypadku, wypełniając wniosek, system automatycznie sprawdzi, czy wniosek jest kompletny i wypełniony poprawnie. Jednak, aby skorzystać z elektronicznej aplikacji, rolnik musi posiadać login i kod dostępu. Ci rolnicy, którzy z różnych powodów nie zdążą złożyć wniosku do 15 czerwca, mogą to zrobić do 11 lipca. To opóźnienie wiązać się jednak będzie z konsekwencjami finansowymi. Za każdy roboczy dzień należna rolnikowi kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%. Zdaniem części rolników, może to niedużo, ale po co tracić?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *