Śląsk: 17 wsi odciętych od wody

Od zeszłorocznych wakacji, kiedy w wyniku suszy na terenie gminy Koniecpol w woj. śląskim wyschła woda w części studni, 17 wsi pozbawionych jest dostępu do bieżącej wody. Kiedy mieszkańcy tego regionu będą mogli normalnie korzystać z ujęć?

Od pół roku we wsiach brakuje wody. Obecnie zdatną do picia wodę rozwożą strażacy, w sumie rozwieźli już ok. miliona litrów. Niestety, gminy Koniecpol nie stać na samodzielne sfinansowanie budowy sieci wodociągowej, której potrzeba w wielkości w sumie 30 km. Koszt jej budowy może wynieść ok. 20 mln zł.

Postaramy się zrobić wszystko, by woda do kranów wróciła tak szybko, jak to tylko możliwe.

Ryszard Suliga, burmistrz Koniecpola

– Póki co rozwozimy wodę bezpośrednio do ludzi. Na dzień dzisiejszy mogę zapewnić, że woda wróci do kranów, ale nie tak szybko jakbyśmy chcieli. Część mieszkańców będzie miała ją kranach jeszcze w tym roku. Pozostali będą musieli poczekać. To kwestia skompletowania dokumentacji oraz rozpisania przetargów.  W kilka miesięcy nie uda się nam nadrobić zaległości z wielu lat zaniedbań, a to one głównie są przyczyną obecnej sytuacji – mówi Ryszard Suliga, burmistrz Koniecpola.

Dotychczasową pomoc finansową, około 175 tys. zł gmina wykorzystała na dowożenie wody mieszkańcom. W tym tygodniu burmistrz Koniecpola pojechał na rozmowy do kancelarii premiera. Udało się pozyskać 80% potrzebnej kwoty w ramach pomocy w likwidacji klęsk żywiołowych. Koniecpol uznano za dotknięty tzw. suszą geologiczną.

– Skupiamy się teraz na pierwszej części inwestycji, która będzie nas kosztować ok. 12 mln zł. Postaramy się zrobić wszystko, by woda do kranów wróciła tak szybko, jak to tylko możliwe – dodaje Ryszard Suliga.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *