Do 8 marca trwają publiczne konsultacje

Do 8 marca trwają publiczne konsultacje

Publiczne konsultacje w sprawie zazieleniania zakończą się 8 marca. Przedstawiciele rolników oraz rządu zachęcają do wzięcia udziału.

Jak już pisaliśmy, trwają publiczne konsultacje w sprawie zazieleniania. Przedstawiciele związków rolniczych oraz politycy zachęcają do wzięcia w nich udziału.

Wprowadzenie wymogu zazieleniania było jednym z argumentów mających przekonać polityków, że wspólna polityka rolna i system dopłat nadal są potrzebne. Nikt jednak nie spodziewał się tak wielu trudności podczas jego wdrażania. Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych w wypowiedzi dla Agrobiznesu podkreślił, że system należy uprościć. Rolnik starający się o dopłatę ma bowiem do wypełnienia zbyt wiele zagmatwanych dokumentów. Konsultacje mają w tym pomóc.

Rolnicy mają też niewiele czasu na zmianę podjętych decyzji dotyczących struktury zasiewu i w efekcie wiele pól leży odłogiem.

– Koszty obsługi całego systemu z roku na rok są coraz większe, a środki na bezpośrednią pomoc maleją – dodaje Szmulewicz.

Podobnego zdania jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Uproszczenia są niezbędne. Problemy mają nie tylko rolnicy, ale i sam system informatyczny jest wadliwy. Należy szukać takiego rozwiązania, które nie będzie zbyt skomplikowane – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Rolnicy indywidualni, organizacje pozarządowe oraz jednostki badawcze mogą do 8 marca wyrażać swoje opinie przez stronę MRiRW.

Winnica – tam marzenia dojrzewają w słońcu i mają smak wina

Winnica może być pomysłem na własny biznes nawet w centralnej Polsce. Trzeba jednak postawić na sadzonki odporne na mróz.

2 grudnia 2017

100 sekund – 27.11.2017, m.in. największy ciągnik świata

W najnowszym wydaniu "100 sekund" mówimy m.in. o projekcie agroportu, największym ciągniku świata i innowacyjnej aplikacji do korekcji racic.

29 listopada 2017

Znamy preferencje wyborcze rolników

Co byłoby, gdyby tylko od rolników zależało, kto wejdzie do sejmu? Firma Martin&Jacob zbadała preferencje wyborcze rolników. Sprawdź wyniki.

30 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij