Do 8 marca trwają publiczne konsultacje

Do 8 marca trwają publiczne konsultacje

Publiczne konsultacje w sprawie zazieleniania zakończą się 8 marca. Przedstawiciele rolników oraz rządu zachęcają do wzięcia udziału.

Jak już pisaliśmy, trwają publiczne konsultacje w sprawie zazieleniania. Przedstawiciele związków rolniczych oraz politycy zachęcają do wzięcia w nich udziału.

Wprowadzenie wymogu zazieleniania było jednym z argumentów mających przekonać polityków, że wspólna polityka rolna i system dopłat nadal są potrzebne. Nikt jednak nie spodziewał się tak wielu trudności podczas jego wdrażania. Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych w wypowiedzi dla Agrobiznesu podkreślił, że system należy uprościć. Rolnik starający się o dopłatę ma bowiem do wypełnienia zbyt wiele zagmatwanych dokumentów. Konsultacje mają w tym pomóc.

Rolnicy mają też niewiele czasu na zmianę podjętych decyzji dotyczących struktury zasiewu i w efekcie wiele pól leży odłogiem.

– Koszty obsługi całego systemu z roku na rok są coraz większe, a środki na bezpośrednią pomoc maleją – dodaje Szmulewicz.

Podobnego zdania jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Uproszczenia są niezbędne. Problemy mają nie tylko rolnicy, ale i sam system informatyczny jest wadliwy. Należy szukać takiego rozwiązania, które nie będzie zbyt skomplikowane – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Rolnicy indywidualni, organizacje pozarządowe oraz jednostki badawcze mogą do 8 marca wyrażać swoje opinie przez stronę MRiRW.

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – rusza nabór wniosków

Od 19 lutego 2018 r. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z ARiMR. Jest o co się starać. Można otrzymać nawet do 500 tys. zł.

19 lutego 2018

Dopłaty do rolnictwa po 2020 r. – jakich można się spodziewać?

Jak będzie wyglądać w praktyce wspólna polityka rolna Unii Europejskiej? Na jakie wsparcie mogą liczyć polscy rolnicy? Czyli co w unijnej trawie piszczy?

15 lutego 2018

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. identyfikacja zwierząt

Tym razem opowiadamy m.in. o problemach zdrowotnych rolników, nowych zasadach uboju zwierząt i innowacyjnym systemie ich identyfikacji.

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij