Aktualności rolnicze – 27.03.2018 r.

Dziś w Aktualnościach rolniczych:

 

aktualności rolniczeEuropejskie Forum Rolnicze za nami

aktualności rolnicze europejskie forum rolnicze

Prelegenci dyskutowali m.in. o priorytetach i zmianach w ramach nowej perspektywy budżetowej.

fot. KRIR

Kolejna edycja forum już za nami. Głównymi tematami poruszanymi podczas EFR była przede wszystkim Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku, a także wnioski płynące z dotychczasowych działań krajów Unii w zakresie obecnej WPR. Prelegenci dyskutowali także o priorytetach i zmianach w ramach nowej perspektywy budżetowej.

Wśród ekspertów i gości znaleźli się między innymi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, Phil Hogan –Komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej, czy wreszcie ministrowie i wiceministrowie rolnictwa Francji, Czech i Węgier.

Debaty toczyły się przez dwa dni. W trakcie EFR wręczono Nagrodę im. Józefa Ślisza przyznawaną przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która uhonorowała osoby wyróżniające się zaangażowaniem w propagowanie m.in. postaw obywatelskich oraz wartości związanych z rozwojem obszarów wiejskich. Dyskutowano także o nowoczesnych rozwiązaniach dla rolnictwa, jak również o udziale nowych technologii i innowacjach w celu podniesienia jakości produktów.

Źródło: KRIR

 

aktualności rolniczeKOWR dementuje informacje o odwołaniu prezesa zarządu stadniny koni w Michałowie

aktualności rolnicze koń arabski

KOWR zapewnia, że „Pride of Poland” będzie się odbywać w SK Janów Podlaski, SK Michałów oraz SO Białka.

fot. fotolia.pl

Kilka dni temu radio RMF FM podało nieoficjalną informację dotyczącą problemów w Stadninie Koni w Michałowie. Według doniesień stacji, aktualny prezes zarządu stadniny Maciej Grzechnik miałby rozważać poddanie się do dymisji, ponieważ nie chce się zgodzić na organizację słynnej aukcji „Pride of Poland”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – jak pisze w swoim oświadczeniu – ze zdziwieniem przyjął te informacje i oznajmia, że nie zamierza odwołać z funkcji prezesa Macieja Grzechnika. Grzechnik również skomentował tę sprawę: – Współpraca z KOWR układa się dobrze, nie zamierzam więc rezygnować z funkcji prezesa SK Michałów – podkreślił. Ponadto, KOWR zapewnia, że aukcja „Pride of Poland” będzie się odbywać w stadninach: SK Janów Podlaski, SK Michałów oraz SO Białka tak, jak w poprzednich latach.

Źródło: RMF, KOWR

 

aktualności rolniczeJakie są bieżące ceny zbóż w kraju?

aktualności rolnicze zboża

Średnie krajowe ceny większości zbóż były wyrównane.

fot. fotolia.pl

Według najnowszych raportów ministerstwa rolnictwa, średnie krajowe ceny większości zbóż utrzymywały się na wyrównanym poziomie. Zmiany były niewielkie – około kilka złotych za tonę. Jedynie jęczmień podrożał o 4% (24-29zł za tonę), ziarno paszowe i jęczmień konsumpcyjny do 648 zł za tonę, a jęczmień browarniany do 742 złotych za tonę.

Zdrożała też kukurydza, której cena wzrosła do 642 zł za tonę (wzrost o 7zł za tonę). To najdroższa cena od października ub. r. Podobnie pszenżyto, które kosztowało średnio 626 zł za tonę podrożało o 7 zł za jedną tonę. Z kolei pszenica staniała o 5 zł za tonę do 676 zł za tonę (konsumpcyjna) i o 3 zł za tonę do 677 zł za tonę (paszowa). Spadki ceny średniej za pszenicę były widoczne we wszystkich makroregionach z wyjątkiem makroregionu południowego, aczkolwiek na południu płacono za pszenicę najmniej.

Źródło: Min. Rolnictwa, e-WGT

 

aktualności rolniczePSOR: Efektywna walka z podróbkami śor wymaga współpracy

Podczas spotkania dotyczącego egzekwowania ochrony praw własności intelektualnej Marcin Sobierajski z Departamentu Ceł Krajowej Administracji Skarbowej zaznaczył, że zarejestrowano około 2985 kilogramów nielegalnych środków ochrony roślin. To problem natury globalnej. Dla rolnika oznacza zagrożenie wyrządzenia szkód w jego uprawach i w środowisku, dla producentów natomiast to straty wynikające z naruszeń praw własności intelektualnej. Celnicy od lat walczą z tym procederem.

PSOR podkreśla, że walka z nielegalnymi śor to również edukacja i uświadamianie. Prowadzona przez PSOR, kierowana do rolników kampania „Podejmuj mądre decyzje” już po raz kolejny jest wspierana przez Krajową Administrację Krajową. Głównymi działaniami jest między innymi edukowanie, jak odróżnić oryginały od podróbek i gdzie można je kupić. Planowane w tym roku działania będą skierowane również do tzw. „mrówek”, które nielegalnie sprowadzają podróbki zza wschodniej granicy Polski.

PSOR podkreśla wyraźnie, że wspólne zaangażowanie organów celnych, ścigania i organów kontrolnych, jest niezbędne aby nie dopuścić do wejścia na rynek nielegalnych śor.

Źródło: PSOR

 

aktualności rolniczePracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wzięli urlopy w ramach protestu

Inspekcja Weterynaryjna chce stawić czoła ASF.

fot. Fotolia

Kolejna inicjatywa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, niezgadzających się z aktualną sytuacją kadrowo-finansową. Pracownicy wczoraj zorganizowali akcję brania urlopów na żądanie.

Jak pisali w mailu, rozesłanym do wszystkich powiatowych inspektoratów weterynarii, wszyscy mieli wziąć wolne pod hasłem: „Stop zubożeniu Inspekcji Weterynaryjnej”. Namawiano, by jak najwięcej pracowników IW wzięło w akcji udział. Inicjatorzy akcji podkreślili w swoim komunikacie do kolegów z IW, że nie chodzi o to, by robić komuś na złość, chcemy tylko uświadomić problem obywatelom i decydentom. To też jest nasza odpowiedzialność.

IW domaga się wzmocnienia służb weterynaryjnych po to, żeby stawić czoła choćby takiemu problemowi, którym niewątpliwie jest rozprzestrzeniający się afrykański pomór świń.

Źródło: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *