Blisko 124 tysięcy rolników złożyło już wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet. Po raz pierwszy wszystkie oświadczenia muszą być przesłane w formie elektronicznej, za pomocą nowej aplikacji eWniosekPlus. Sprawdzamy, jak radzą sobie z tym rolnicy.
Obawy co do nowej aplikacji eWniosekPlus były, ale okazało się, że nie taki diabeł straszny. Pani Urszula Kowalczyk z Pomorza złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie przez internet ma już za sobą. – Na początku trzeba było oswoić się z nową aplikacją, zajęło mi to trochę czasu – ocenia. – Ale teraz myślę, że nie było to takie trudne i każda osoba umiejąca obsługiwać komputer powinna sobie z tym poradzić – dodaje.
Trzeba się „naklikać”
Co sprawia rolnikom największe trudności? – Wniosek trzeba wypełnić drogą elektroniczną. To nie jest takie skomplikowane, choć trzeba się trochę „naklikać” na komputerze, żeby to zrobić. Chyba najtrudniejsze w tym wszystkim jest wyrysowanie granic upraw na elektronicznej mapie dostępnej w aplikacji – opowiada pani Urszula. – A jak się już człowiek ”naklika” to potem może się pojawić komunikat na ekranie komputera, że wniosku nie udało się wysłać. Ja tak miałam – wspomina.
eWniosekPlus, czyli nowość

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 rok składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
W tym roku gospodarze po raz pierwszy muszą złożyć wnioski o dopłaty bezpośrednie w formie elektronicznej. Do tej pory zrobiło to prawie 124 tysiące rolników. Dodatkowo, do 14 marca br. rolnicy mogli też złożyć oświadczenie o braku zmian we wniosku. Z takiej możliwości skorzystało 430 tysięcy osób. Większość farmerów złożenie wniosków ma więc jeszcze przed sobą – do ARiMR wpłynie ich jeszcze ok. 800 tysięcy. A czasu już coraz mniej, termin składania wniosków upływa 15 maja.
Pomoc przy e-wnioskach
Oznacza to, że w ciągu najbliższego miesiąca złożonych zostanie ponad sześć razy więcej wniosków niż do tej pory. Próbowaliśmy dowiedzieć się, jak ARiMR zamierza poradzić sobie w tak krótkim czasie z obsługą i udzieleniem pomocy tak wielu rolnikom w całej Polsce. Agencja odpowiedziała:
– W każdym województwie odbyły się szkolenia z wypełniania wniosku, w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych organizowane są dni otwarte. Rolnicy, którzy nie mają komputera lub dostępu do internetu mogą przyjść do biura powiatowego, gdzie przygotowane zostały specjalne stanowiska komputerowe do składania e-wniosku. Pracownicy ARiMR świadczą pomoc techniczną przy wypełnianiu wniosku przez internet. Rolnicy mogą też skorzystać z pomocy doradców np. z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Dla spóźnialskich niższe dopłaty
Nie warto więc odkładać złożenia wniosku na ostatnią chwilę. – Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca, będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca – przypomina ARiMR.
Dodaj komentarz