Będą odszkodowania dla rolników po nawałnicach? Dowiedz się więcej!

Niektóre rejony kraju nawiedziły gwałtowne burze z gradem powodując duże straty nie tylko budynków, ale także upraw. Poszkodowani liczą straty i czekają na odszkodowania dla rolników po nawałnicach. Czy pieniądze na pokrycie szkód w uprawach trafią do gospodarzy? Sprawdźmy!

Na początku tygodnia prezydent Andrzej Duda odwiedził gospodarstwa w gminie Wilków, które zostały najbardziej poszkodowane przez nawałnice. Prezydent oglądał m.in. zniszczone uprawy chmielu i sady w Wólce Polanowskiej. Podziękował m.in. strażakom i ochotnikom, którzy okazali pomoc w trudnych chwilach. Czy wypłacone zostaną odszkodowania dla rolników po nawałnicach? Prezydent Andrzej Duda powiedział, czy istnieje szansa na ich uruchomienie.

Przeczytaj również: Pomoc po gradobiciu trafi do rolników? Jest odpowiedź ministra rolnictwa!

Będą odszkodowania dla rolników po nawałnicach?

W czasie wizyty na południu Polski Andrzej Duda zapowiedział, że będzie rozmawiał o uruchomieniu odszkodowań z ministrem rolnictwa. Podkreślił przy tym, że chce, aby to spotkanie odbyło się jeszcze w tym tygodniu:

,,Po to przyjechałem, żeby zobaczyć, być z Państwem, porozmawiać. Ja tyle Państwu mogę powiedzieć na pewno, że będę rozmawiał z ministrem rolnictwa o sprawie ubezpieczeń, jak i o sprawie odszkodowań.”

Prezydent Duda odnosząc się do kwestii odszkodowania dla rolników po nawałnicach oświadczył: – Postaram się, by wszystkie możliwości, jakie tylko są, po to, by państwa wesprzeć w tych trudnych sytuacjach zostały użyte.

Przypomniał jednocześnie, że rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dlatego jest obowiązkiem władz państwowych, aby wesprzeć rolników w sytuacji kiedy z przyczyn naturalnych znajdują się w trudnym położeniu.

Wsparcie dla poszkodowanych rolników za duże straty

Nawałnice, które pojawiły się w ostatnim czasie przede wszystkim na wschodzie i południu kraju wyrządziły wiele szkód. Ucierpiały również uprawy takie jak chmiel i drzewa owocowe. Odszkodowania dla rolników po nawałnicach są konieczne, gdyż straty mogą być trudne do odbudowania. Jak podaje PAP wspomniał o tym, jeden z gospodarzy który był obecny na miejscu:

,,Budynki da się odbudować, większy problem jest z płodami rolnymi. Nie wiadomo, jak te rośliny się zachowają po tym mocniejszym gradobiciu. Chmiel jest rośliną dość delikatną, pędy na których zbierane są szyszki są poucinane, wierzchołki które powodują wzrost tej rośliny też są ścięte. Zbiory będą na pewno mniejsze.”

Z tego względu odszkodowania dla rolników po nawałnicach powinny zostać uruchomione w możliwie najszybszym czasie.

Czytaj również: Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wielką reformą polskiej wsi?

Źródło: prezydent.pl; PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *