Będziemy legalnie produkować nalewki? [AKTUALNOŚCI]

Minister Ardanowski chce legalizacji domowej produkcji alkoholi w gospodarstwach rolnych. Zapowiedział, że podjął już rozmowy na ten temat z ministrem finansów. Nie każdy będzie mógł jednak wytwarzać nalewki.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że zajmuje się tą sprawą już od trzech lat, więc nie zamierza jej odpuścić. Dołoży wszelkich starań, aby domowe nalewki, okowity i destylaty zostały jak najszybciej zalegalizowane. Jego zdaniem najwyższa pora skończyć z udawaniem, że państwo panuje nad nielegalną produkcją.

Domowa produkcja alkoholi

Ardanowski zwrócił uwagę na fakt, że gospodarze z innych krajów mogą legalnie zajmować się taką produkcją. Tradycja wytwarzania swojskich alkoholi w Polsce jest ponadto bardzo długa. Nie ma jednak mowy o przyzwoleniu na produkcję „w piwnicach”, bez zachowania bezpieczeństwa i gwarancji jakości. Powstaną natomiast specjalne niewielkie gorzelnie, stosujące nowoczesną aparaturę. To do nich rolnicy będą oddawać samodzielnie przygotowany zacier w zaplombowanych beczkach.

Minister poinformował PAP, że gdyby zalegalizowano nalewki i inne swojskie alkohole, możliwe byłoby zwolnienie producentów z połowy akcyzy. Odparł przy okazji zarzuty o rozpijanie społeczeństwa. Mają być to bowiem wysokiej jakości wyroby, sprzedawane w wysokich cenach.

Źródło: Fakt

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *